Русия и САЩ са политически и социални врагове, при това не от скоро, но едва сега Вашингтон започна да обвинява Москва, че се намесва във вътрешната му политика посредством хакерски атаки. Кибервойната между двете супер сили не беше тема на разговор в продължение на десетилетия, но в последните години все повече се усеща руското онлайн нашествие, дори и в България.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Но как Русия успя да намери толкова добре обучени хакери, които да работят за правителството? Това разказва един от най-добрите руски специалисти Аленсандър Вяря, който е потърсен от Кремъл. Вяря не се съгласява на условията на Москва и емигрира в съседна Финландия.
"Нямаше как да работя за правителството. Просто не можах", разказва Александър пред New York Times.
"Моята работа е да защитавам хората от кибератаки, а правителството ме накара да правя точно обратното. Това бе против моите принципи и затова отказах. След това обаче започнах да се притеснявам за себе си и за семейство си", казва Вяря, който е специалист по DDoS атаки - т.нар. "отказ от услуга", при който набелязан сайт се претоварва с прекомерно много трафик за кратко време.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
По думите на Вяря опитът да бъде вербуван за руската кибер кауза е станал след визита в България. Той е бил в нашата страна заедно с Василий Бровко, изпълнителен директор на руската военна компания „Ростех”. Двамата са дошли в София и там българска фирма им е показала софтуер, с който може да се отбиват DDoS атаки. Имало е и демонстрация, на която българите за кратко са сринали сайта на украинското министерство на отбраната и руския новинарски сайт Slon.ru. Собствениците на Slon.ru потвърждават, че на 5 февруари, 2015 година, управляваният от тях сайт „необяснимо” е бил офлайн за две минути.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
След демонстрацията Бровко предложил на Вяря да управлява софтуера, който руснаците щели да купят за 1 млн. долара. Вяря отклонил офертата и тогава започнали проблемите му – бил поставен под наблюдение и в крайна сметка негов приятел, военен, го посъветвал да емигрира. От „Ростех” са категорични – имало е пътуване до София на Бровко и Вяря, но българският софтуер е щял да бъде купен с цел защита, не атака. Освен това руската компания определя твърдението, че българите са свалили в демонстрация два чужди сайта като „твърдение на умствено нестабилен”.
Александър разказва още, че хакерските атаки от страна на руското правителство се извършват от студенти, работещи програмисти и дори от хора, имащи проблеми със закона заради хакерски атаки. Вербуването става на база на реклами дори в социалните мрежи - например руският еквивалент на Facebook, "ВКонтакте". След това тези хора формират екипи и всеки екип работи в някоя руска военна база. За хората, които са желаели Саша в своя екип, е имало само едно важно нещо - да продължат кибер войната с всички възможни средства, за да се разширят интересите на Кремъл в Европа и САЩ.
Припомняме, че американските разузнавателни агенции твърдят, че екип от руски хакери са откраднали данни от Демократическата партия в САЩ по време на президентската кампания. През изминалата седмица, президентът Обама наложи икономически санкции срещу Русия за намеса във вътрешната политика на Съединените щати.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
„За съжаление почти всички големи държави в света действат в насока създаване на звена за кибер война – не е само Русия”, коментира Антон Шингарев, вицепрезидент на „Касперски”.
Припомняме, че през 2015 година американската Агенция за национална сигурност (АНС) направи кампус за вербуване на нови хора сред 1400 учебни заведения в САЩ.