Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН призова за насоки относно рисковете и ползите от изкуствения интелект

21 март 2024, 22:15 часа • 1472 прочитания

Общото събрание на ООН призова за разработване на набор от международни насоки, които да разглеждат рисковете и ползите от изкуствения интелект.

Резолюцията, подкрепена от десетки държави и приета с консенсус, подчертава необходимостта от насоки "за насърчаване на безопасни, сигурни и надеждни системи с изкуствен интелект", като същевременно изключва употребата на технологията за военни цели от обхвата си.

Резолюцията, подготвена от Съединените щати, се фокусира повече върху положителния потенциал на технологията и призовава за специални грижи "за преодоляване на различията в областта на изкуствения интелект и други цифрови технологии между държавите и вътре в тях", предаде БГНЕС.

Още: Технологичен гигант вгражда генеративен изкуствен интелект в хуманоидни роботи

Тя също така се стреми "да насърчава, а не да възпрепятства цифровата трансформация и равния достъп" до ИИ, за да се постигнат Целите за устойчиво развитие на ООН, които имат за цел да осигурят по-добро бъдеще за човечеството до 2030 г., предаде АФП.

"С тази резолюция се установява път напред по отношение на ИИ, по който всяка страна може да се възползва от обещанията и да управлява рисковете, свързани с ИИ", заяви вицепрезидентът на САЩ Камала Харис.

Още: С коя компания преговаря Apple за внедряване на AI модела ѝ във функции на iPhone?

Според Ричард Гоуън, анализатор в Международната кризисна група, "акцентът върху развитието е умишлено усилие на САЩ да спечелят добра воля сред по-бедните страни".

"По-лесно е да се говори за това как изкуственият интелект може да помогне на развиващите се страни да напреднат, отколкото да се решават директно темите за сигурността и безопасността като първа инициатива", каза той.

Алгоритми, в които преобладават мъжете

В резолюцията се подчертават заплахите, които технологията крие, когато се използва неправомерно с цел нанасяне на вреда, и се признава, че има риск ИИ да наруши правата на човека, да засили предразсъдъците и да застраши защитата на личните данни.

Ето защо в документа се отправя искане към държавите-членки и заинтересованите страни "да се въздържат от или да преустановят използването на системи с изкуствен интелект, които е невъзможно да функционират в съответствие с международното право в областта на правата на човека или които създават неоправдани рискове за упражняването на правата на човека".

Предупрежденията срещу технологията стават все по-чести, особено когато става въпрос за генеративни инструменти на изкуствения интелект и рисковете, които те пораждат за демокрацията и обществото, особено чрез фалшиви изображения и реч, споделяни в опит за намеса в изборите.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш превърна регулирането на изкуствения интелект в свой приоритет, като призова за създаването на структура на ООН по модела на други организации на ООН като Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Той редовно изтъква потенциала за дезинформация, а миналата седмица предупреди за предубеденост в технологиите, проектирани предимно от мъже, което може да доведе до алгоритми, пренебрегващи правата и нуждите на жените.

Още: Историческо: Европарламентът одобри сериозни забрани и регулации за изкуствения интелект (СНИМКИ)

"Алгоритмите, доминирани от мъже, могат буквално да програмират неравенството в дейности от градско планиране до кредитни рейтинги и медицински изображения за години напред", каза той.

В момента тече надпревара между различни държави от ООН, САЩ, Китай и Южна Корея, които искат да оглавят обсъждането и решението на проблема.

През октомври Белият дом представи набор от мерки, целящи да гарантират, че Съединените щати са водещи в регулирането на ИИ.

"Тъй като тази технология продължава да се развива, Съединените щати ще продължат да бъдат водещи и да работят с партньори от цялата международна общност", заяви Харис.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес