Учени от Харвардския университет са описали технология за използване на живи мастила при строителството на къщи. Изследването е публикувано в изданието Nature Communications.
Още: Yettel отбелязва 15% ръст в продажбите на мобилни телефони през 2024 г.
Още: Има ли теч на данни? DeepSeek остави отворена база данни с над 1 млн. реда
Специалистите от Харвардския университет и Харвардската медицинска школа са създали нов тип живи мастила, които могат да се използват за печат на строителни материали. В перспектива има възможност за изграждане на сгради, стени и всякакви комуникации, което ще се възстановяват самостоятелно. В този случай се изключва необходимостта от ремонт.
Изследователите разказват, че инженери микробиолози няколко години са работили над създаването на живи материали, годни за строителство на здания. Най-сложно в този процес било да се направи така, че получените материали да съхраняват обемна структура. Проблемът бил решен, когато микробиолозите изолирали строително мастило с прилагането на Ешерихия коли (Escherichia coli).
На финалния стадий специалистите взели живи нановлакна и ги свързали със смола, която може да се използва в 3D принтери. Също така учените приложили противораковото средство азурин и токсинът Бисфенол А.
Още: Rakuten Viber утвърждава позицията си на супер приложение с нови продукти и разширени функции
Още: Визуален урок по киберсигурност: изложба разкрива лицето на онлайн измамите
Изследователите смятат, че получените мастила могат да се използват за изработка на материали за строителство на къщи. Благодарение на тяхната структура нановлакната могат да се самовъзстановяват и да се отстраняват повредите по стените на бъдещия дом и други комуникации. Също така учените отбелязват, че в перспектива подобни сгради могат да се изграждат и при колонизирането на Марс.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По-изгодни пътувания по света с обновените роуминг пакети Roam&Surf Traveler от Yettel