Щетите могат да бъдат огромни, но специалистите при нас твърдят, че не е възможно да има такава програма, качена на наш компютър. Това заяви министърът на транспорта и информационните технологии Данаил Папазов по БНР във връзката с информацията за шпионската програма "Фин Спай" (FinSpy) пред БНР, предаде БГНЕС.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Вчера, 15 юли, стана ясно, че в доклад на специалисти от Университета в Торонто се уточнява, че специалната програма за следене FinSpy"Фин Спай" е била открита на сървъра на Министерството на държавната администрация, закрито преди три години. Това се е случило през 2012 година, а засичането е станало по IP адрес, който при повторен опит да бъде намерен вече е бил изчезнал.
"Не съм специалист, който може да открие такъв вирус. Тече проверка, но нямам информация и не мога да коментирам повече", каза министърът.
Според Николай Недялков, председател на Асоциацията за информационна сигурност, "сървърите и инфраструктурата се наблюдава 24 часа. Иска се физически достъп, а такъв имат само определени хора. Така че това би могло да се случи много трудно. Има проследимост на такива активности. Цената на такава програма не може да се плати без обществена поръчка. Ако заразен компютър ползва интернет във вашия офис, адресът ще излезе. Тази програма не е нещо тайно. Тя се продава. Но трябва да има баланс. Такава цена позволява да се извършват престъпления чрез нея. Начинът на организация и структурата на интернет не биха могли да се контролират изцяло", обобщи Недялков.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Програмата "Фин Спай" е разработена специално за борба с прането на пари, но спокойно може да бъде използвана за редица други цели, тъй като буквално може да следи всичко, което се прави на компютър.