Международната организация с нестопанска цел "Репортери без граници", заедно с други медийни асоциации, публикува документ, в който се предлагат насоки за използването на изкуствения интелект в журналистиката, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Още: Месец на любовта и здравето в А1 с отстъпки до 150 лева на смартчасовници Huawei Watch GT5
Още: A1 предлага избор между новите Huawei Mate X6 и Huawei Nova 13
В представения днес в Париж документ се предлага да се въведе изискване изкуственият интелект да е в състояние да зачита човешките права, мира и демокрацията и да следва общите усилия и ценности.
Още: Изкуствен интелект създаде порнографски скандал в американско училище
Изкуственият интелект представлява значителна промяна в начина, по който се достига до информацията, търси се истината, разказват се истории и се разпространяват идеи и ще доведе до дълбоки промени в журналистическата професия, пише в документа.
Още: Ексклузивна премиера на „Гунди – легенда за любовта“ в А1 Видеотека на 14 февруари
Още: „Дълбоко изследване“: Нов инструмент за ChatGPT
Системите с изкуствен интелект имат потенциала да предизвикат революция в световния информационен пейзаж в зависимост от начина, по който са разработени, контролирани и прилагани, посочва ДПА. На този фон документът излага 10 основни правила, които трябва да станат задължителни за медийните организации и професионалистите в медийната област.
Още: Изкуственият интелект победи и определи коя е думата на 2023 г. (СНИМКА)
Още: Yettel отбелязва 15% ръст в продажбите на мобилни телефони през 2024 г.
Още: Има ли теч на данни? DeepSeek остави отворена база данни с над 1 млн. реда
В предложението се казва, че употребата на системи с изкуствен интелект трябва да следва основни журналистически ценности като автентичност, точност, честност, неутралност и независимост. Редакторските екипи трябва ясно да определят целите, обхвата и условията за употреба на системи с изкуствен интелект и да проследяват тяхното въздействие. Системите трябва да зачитат неприкосновеността на личния живот, интелектуалната собственост и защитата на данните, а медията трябва да може да гарантира произхода на съдържанието. Медията трябва също така да избягва да подвежда обществеността чрез използването на изкуствен интелект, например чрез използването на изкуствено създадени снимки.
Още: САЩ изпревари Европа, регулира със закон изкуствения интелект