Лазерните показалци са изключително опасни, когато не се ползват по предназначение и е възможно да увредят трайно зрението на детето Ви, предупреждава Комисията за защита на потребителите (КЗП).
Още: Защо А1 запазват цените на основните месечни такси тази година?
Тези продукти се ползват много от преподаватели и лектори при изнасянето на образователни и бизнес презентации. В случай че лазерният показалец се употребява правилно и отговаря на изискванията за безопасност, не би следвало да създава рискове за потребителите. Продуктите с лазерни диоди, обаче, могат да бъдат много опасни, ако децата решат да играят с тях.
"Насочи ли се лазерният лъч към очите, може да има нежелателни последици", предупреждават експертите. При игра в междучасие в училището или на двора децата биха могли да се "обстрелват" с лазерни лъчи, което да доведе до злополука, включително до увреждане на очите.
Подобни инциденти са регистрирани. Най-често даваният за пример е описаният в британския медицински журнал New England Journal of Medicine случай с 15-годишно момче от Швейцария, загубило част от зрението си при игра със закупен от Интернет лазерен показалец с мощност от 150 миливата (mW). Младежът е получил изгаряния на ретината, в резултат на което яснотата на зрението му сериозно се влошила. Два месеца по-късно имало подобрения, но според лекуващите специалисти някои увреждания и рискът да развие проблеми по-късно в живота в резултат на увреждането на ретината му останали.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
Затова на общоевропейско, а и на световно ниво са въведени задължителни изисквания, както по отношение на характеристиките, така и на информацията при продажбата на такъв тип продукти. Например, в повечето държави има ограничение диодът да не превишава 5 mW. Причината са доказателства, че над тази мощност лазерите носят риск от увреждане на зрението. Над 500 mW пък водят до изгаряния на кожата.
Повечето лазери, използвани в играчките и игрите, са означени с тип I. Те имат мощност под 4 mW и са неспособни да повредят ретината. Болшинството лазерни показалци са класифицирани като тип II или IIIA и имат мощност от 1 до 5 mW. Според специалисти, теоретично това е достатъчно за увреждане на ретината, но в литературата за подобни случаи не се съобщава.
Две са най-важните указания за безопасно ползване. Едното е да не се ползват от деца. Другото – да не се гледа директно срещу лазерния лъч или срещу неговото огледално отражение, както и да не се насочва срещу незащитено око. Експертите дават и още няколко важни препоръки.
1. Не насочвайте лазерни показалки към никого, особено към главата или очите.
Още: Yettel стартира предварителни поръчки за HONOR Magic7 Pro
2. Не купувайте лазерни указатели за деца.
3. Уверете се, че върху продукта има етикет с информация за производителя или дистрибутора и датата на производство и предупреждение за безопасна употреба.
4. Проверете класа, който варира от I до IIIa. Продуктите от класове IIIb и IV трябва да се използват само от лица с подходящо обучение и в приложения, където има законна нужда от тези продукти с висока мощност.
5. Не забравяйте, че лазерните показалци не са играчки. Те са предназначени за професионална употреба и трябва да се използват отговорно. Неправилното използване може да доведе до сериозно увреждане на зрението ви.
Ако лазерен лъч попадне в очите Ви, е необходимо незабавно да посетите очния си лекар за преглед. Важно е да се отбележи, че при първоначалния контакт на лазера с окото Ви, се стига до временна слепота или загуба на зрение, дължащи се на първоначалния шок на светлината. Не се притеснявайте. Това е често срещано и в повечето случаи ще последва възстановяване (макар и не на оригиналното ниво на зрителната острота).