Водеща медицинско-изследователска институция, работеща за лечение на COVID-19, съобщи, че е платила на хакерите откуп от 1,14 милиона долара след скрито договаряне, съобщи Би Би Си.
Още: От 28 декември: Единно зарядно за телефони и таблети в ЕС, скоро и за лаптопи
Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime
На 1 юни престъпната банда Netwalker атакува Калифорнийския университет в Сан Франциско (UCSF). ИТ персоналът изключи компютрите в надпревара за спиране на разпространението на зловреден софтуер, припомня БГНЕС.
Експертите по киберсигурност твърдят, че подобни видове преговори се случват по целия свят - понякога за още по-големи суми – въпреки съветите на правоохранителните агенции, включително ФБР, Европол и Националния център за киберсигурност на Обединеното кралство.
Netwalker е свързан с поне две други атаки за износ на университети през последните два месеца.
Още: За свободата да останем винаги свързани
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
На пръв поглед неговата тъмна уеб страница изглежда като стандартен уебсайт за обслужване на клиенти, с често задавани въпроси (FAQ), оферта на „безплатна“ извадка от софтуера му и опция за чат на живо.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Но има и таймер за обратно отброяване, който тиктака до момент, в който хакерите или удвояват цената на откупа си, или изтриват данните, които са заразили със злонамерен софтуер.
На 5 юни Калифорнийският университет разбира, че вече е жертва.
След няколко дни пазарене и първоначално искан от хакерите откуп от 3 млн. долара, Калифорнийският университет предлага 1 140 895 долара. И на следващия ден 116.4 биткойни бяха прехвърлени в електронните портфейли на Netwalker, а софтуерът за декриптиране е прехвърлен на UCSF.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои