Използването на изкуствен интелект в журналистиката за създаване на съдържание се разглежда от медийните специалисти като възможност, но и като заплаха, предаде АФП, като цитира данни от ново проучване. То е осъществено в рамките на проекта JournalismAI на Лондонското училище по икономика и политически науки, подкрепен от Google News. Проучването е проведено между април и юли сред представители на повече от 100 медийни организации в 46 държави.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
Какви са резултатите от проучването
Почти три четвърти (73%) от анкетираните смятат, че изкуственият интелект, инструменти като ChatGPT или Google Bard, които могат да генерират текст, представляват "нови възможности за журналистиката, подобрявайки ефективността, производителността и креативността". От участниците 85% казват, че са тествали изкуствения интелект за писане на кратки разкази или заглавия.
Повече от 60 на сто обаче изразяват и недоверие към етичните последици и към качеството, точността, баланса и прозрачността на текстовете.
Още: Авторът на "Игра на тронове" съди създателя на ChatGPT за авторски права
Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"
Технологичните промени в журналистиката
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel стартира предварителни поръчки за HONOR Magic7 Pro
Снимка: iStock
"Журналистиката в целия свят преминава през нов период на вълнуващи и плашещи технологични промени", казва в свое изявление Чарли Бекет, съавтор на изследването и директор на проекта. Изследването показва, че новият генеративен изкуствен интелект е "потенциална заплаха за целостта на информацията и медиите", но че тези инструменти предлагат и "невероятна възможност да направим журналистиката по-ефективна и надеждна", продължава той, цитиран от БТА.
Например участниците в проучването подчертават ползите от изкуствения интелект при транскрибиране на интервюта и подчертават необходимостта съдържанието, генерирано по този начин, да бъде проверявано, за да се избегнат "пристрастия и неточности".
Още: А1 няма да увеличава цените на мобилните и фиксирани услуги
Още: Поръчай предварително новия HONOR Magic7 Pro с 500 лева отстъпка от А1
"Технологиите за изкуствен интелект са достъпни предимно на английски език, но не и на много азиатски езици. Трябва да наваксваме два пъти, за да създадем системи за изкуствен интелект, които да работят на нашите езици", отбелязва участник в анкетата от Филипините, цитиран от АФП.
Още: Асошиейтед прес въвежда ограничения за използването на изкуствен интелект в новините