Иран планира да криминализира продажбата на виртуални частни мрежи (VPN), използвани за заобикаляне на ограниченията в интернет. Това се случва на фона на протестите, предизвикани от смъртта на 22-годишната Махса Амини. Властите целят да вкарат гражданите в пълно информационно затъмнение и да прекъснат комуникацията им - с цел да възпрепятстват организирането на демонстрациите.
Още: А1 изгражда 5G мобилна частна мрежа на летище „Васил Левски“ - София
Още: Бъдещето е в облака: търсенето на DevOps и Cloud инженери продължава да нараства
Протестите в Иран започнаха в средата на септември, след като нравствената полиция задържа кюрдката Амини заради "небрежно поставен хиджаб". Според семейството ѝ, а и според международната общност, властите са ѝ нанесли тежък побой, който е довел до кома, а след това и до смъртта на младата жена. Режимът на Али Хаменей отрича и твърди, че Амини починала вследствие на "основно заболяване".
Уличното насилие доведе до десетки смъртни случаи сред протестиращите, а стотици демонстранти бяха арестувани.
"Продажбата на инструменти против филтриране не е разрешена, но за съжаление не е криминализирана. Полагат се усилия за криминализирането на този въпрос", заяви министърът на телекомуникациите Исса Зарепур относно VPN.
Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e
Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e
"Това не е в сферата на моите задължения и, естествено, съответните институции трябва да проследят този въпрос", каза той по държавната телевизия, цитиран от БГНЕС, след заседание на кабинета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)
Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна
Миналата година ирански медии съобщиха, че законодателите работят по проектозакон, който може да ограничи още повече достъпа до интернет.
Законопроектът призовава за "организиране на социалните медии" и забрана на VPN софтуера, използван навсякъде по света за заобикаляне на ограниченията в интернет и блокадите, наложени на платформите за социални медии.
Според вестник "Etemad" - текстът призовава да бъде издадена ефективна присъда на всеки, който е признат за виновен за нарушаване на условията на евентуалния закон.
Още: Yettel ще зарадва футболните фенове със супер награди
Още: Ново устройство на по-добра цена: 25% отстъпка в Yettel срещу стар смартфон, таблет или часовник