Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Импланти в мозъка за подобряване на паметта

17 септември 2015, 10:05 часа • 8477 прочитания

Когато през 80-те и началото на 90-те години на ХХ век киберпънкът беше на мода, всички смятаха, че различни чипове в мозъка, импланти и прочие електроника в тялото са само въпрос на бъдеще.

Както се оказа, хората не горят от желание да внедряват в организма си изкуствени предмети и темата за имплантите за известно време слезе от първите страници на научните издания.

Но не за дълго и наскоро DARPA обяви за създаването на нови импланти в мозъка, предназначени за подобряване на паметта.

Миналата седмица, по време на конференцията в Сейнт Луис, представител на DARPA заяви, че няколко десетки хора, което вече са с вградени изкуствени импланти, са показали значително подобрение на тестовете за проверка на паметта.

Целта на изследването, явяващо се част от програмата на DARPA за възстановяване на активната памет, ще позволи на учените да прочетат и интерпретират мозъчната активност, участваща във формирането и активацията на спомените, както и да предсказват кога човек започва да си спомня нещо неправилно.

В такъв случай електродите могат да се използват за осигуряване на насочени електрически разряди в групите клетки, отговорни за съхраняването на паметта, в резултат което паметта става по-достъпна.

Импланти били поставени и в зони, които не са свързани със загубата на памет. Хирурзите вградили малки електроди в зоните, отговорни за формирането на декларативните спомени – тоест тези, благодарение на които запомняме събитията, времето, местата или списъците на обектите – както и в зоните, участващи в пространствената памет и ориентацията.

Според предварителните изчисления изследователите успели не само да запишат и интерпретират сигналите, съхраняващи спомените, но и да подобрят способността на пациентите да запомнят цели списъци с обекти.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес