„Веганските“ алтернативи на кожата могат да спасят не само животните, но и да намалят натоварването върху околната среда. Учени от компанията MycoWork са сигурни, че техният материал от мицел може изцяло да замени естествената кожа и да помогне в спасяването на планетата.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Д-р Мат Скалин, генерален директор на компанията по производство на биоматериали MycoWorks, смята, че в бъдеще „гъбената кожа“ ще може да „разкрие дизайн, който започва от материала, а не от обекта“.
Fine Mycelium™ (патентован материал от MycoWork) се създава от мицел (вегетативното тяло на гъбите) за няколко седмици. Той напълно повтаря вида и усещането на естествената кожа, като я превъзхожда по здравина и издръжливост. Наскоро материалът е направил своя дебют в областта на висшата мода и е използван от Hermès за създаването на чанти.
Към днешна дата е установено, че кожата от едър рогат добитък е по-вредна за околната среда от всяка друга тъкан, включително синтетичната кожа на пластмасова основа. Тъй като кожените изделия представляват 15% от пазара на луксозни стоки през 2019 г. според доклад на Statista Consumer Market Outlook, устойчивите алтернативи могат да имат значително влияние върху модната индустрия.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
MycoWorks вярва, че използването на материала ще стане мащабно и ще се прилага например и за тапицерии на автомобили. Има обаче едно "но". Учените предупреждават, че въпреки че самият мицел е екологично чист материал, създаването на определени изделия е свързано от по-малко екологично чисти тъкани и крепежни елементи. За много продукти са необходими лепила, ключалки и други спомагателни материали, които не се поддават на биологично разграждане. Това ще отмени повечето от предимствата на „гъбената кожа“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok