В последните години навлиза нов еSIM глобален стандарт за SIM карти, който ще създаде нови възможности за потребителите на смартфони да управляват по-лесно и удобно своята информация, необходима за свързване на устройството им с мрежата на оператора. Тази услуга вече е на разположение и за българските потребители, тъй като в края на миналата година А1 стана първият и засега единствен оператор у нас, който предлага eSIM.
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
Още: Redmi Note 14 5G: мощен и достъпен смартфон от Xiaomi
SIM картата е вградена в самия телефона и не се налага използването на външен физически носител.
Електронната SIM карта спестява доста време и неудобства, когато при смяна на телефон потребителят трябва да търси нов формат на своята SIM карта. Вместо поставянето на миниатюрната пластика, клиентът зарежда eSIM профил в своето мобилно устройство. Профилът съхранява цялата необходима информация, за да може мобилното устройство да се свърже и използва мобилната мрежа на оператора.
Като единственият оператор на българския пазар, който предлага еSIM, А1 започва да предлага и най-новото попълнение в плеядата устройства, които са съвместими с новата технология - сгъваемият Motorola razr.
Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025
Още: Експерти от А1 представиха иновативни стратегии за киберзащита
Мotorola razr е първото устройство в България, което ще се предлага без традиционната физическа SIM карта, а само с eSIM. При старта на услугата А1 даде възможност на българските потребители да активират eSIM на устройства като iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11, 11 Pro и 11 Pro Max, iPad Pro.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Новата реалност: 9 от 10 подрастващи са в социалните медии
Още: Първа успешна телепортация в света: Как това ще трансформира живота ни?
Така потребителите, които имат нужда да ползват две SIM карти, но не желаят да носят две устройства със себе си, могат да съчетаят два номера с два различни мобилни плана в един смартфон от изброените по-горе модели. Друга възможност е да добавят допълнителна карта със същия номер на друго устройство.
Моделът на електронната SIM позволява по-гъвкав и удобен достъп до услугите и приложенията. Информацията, която обикновено се пази в SIM картата или в самото устройство – контакти, снимки, апликации, е достъпна, когато мобилното устройство се свърже и използва мобилната мрежа на оператора.
Активирането на услугата eSIM става бързо и лесно
Още: За 10 години Vivacom Регионален грант дари над 700 000 лв. за значими проекти от цялата страна
Още: Програмата на Yettel за дигитално приобщаване спечели две награди от BAPRA Bright Awards 2025
Всичко, което потребителите трябва да направят, за да заредят своя eSIM профил, е да сканират QR код, предоставен от мобилния оператор. Както традиционната SIM карта, така и eSIM профилът съхранява информацията, която е необходима за свързване и ползване на мобилната мрежа на оператора, но електронната може да се препрограмира многократно. Потребителят може лесно да променя - активира и спира - използването на услуги само с код, без да се налага да вади нова SIM карта с различен размер всеки път.
С eSIM потребителите могат да зададат всички дистанционни заключвания, които са възможни и с традиционната SIM карта - блокиране при кражба на устройството, също така заявка за блокиране, забрана за избиране на номера и др. Синхронизацията на контактите е възможна в облака, изисква време за синхронизация и интернет връзка, но е достатъчен аргумент за постепенното изместване на SIM към eSIM карти.