Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бъдещето на аудиокнигите е вълнуващо – какво предстои?

27 февруари 2024, 18:11 часа • 1406 прочитания

Аудиокнигите са модерният начин да четем… или по-скоро да слушаме. Предимствата са много – може да слушаш навсякъде, по всяко време; ръцете ти са свободни и може да вършиш нещо продуктивно; дори откъм стойност могат да бъдат по-изгодни от класическите и електронните книги.

Интерактивност

Представете си го така: слушате криминален роман и ВИЕ сте човекът, който трябва да разгадае мистерията. В края на всяка глава сте изправени пред решение, от което зависи как ще продължи историята. Развитието ѝ е различно спрямо всеки избор. Има много видео игри, които се основават на този принцип, така че шаблонът е налице, само трябва да се приложи към съответната сфера. 

Всъщност такива аудиокниги вече съществуват. Има поредица, която е създадена на принципите на популярната ролева игра „Dungeons & Dragons“ („Подземия и дракони“), в която така или иначе трябва разказвач, което я прави перфектна за този формат. Въпрос на време е  идеята да се разрасне и до други жанрове.

Пространствено аудио

Може би сте чували за Dolby Atmos. Това е технология за пространствено аудио, която може да накара всекидневната ви да звучи като киносалон. Apple надскочиха с една идея тази концепция със своето Spartial Audio, което те вкарва в действието и мести звука спрямо теб. Това е бъдещето, в което аудиокнигите трябва да се целят. Не просто да слушаме историята, а заедно с нея – всички звуци, които придружават сцената на действието, да звучи сякаш сме между събеседниците по време на всеки диалог. Изкуственият интелект също би могъл да бъде полезен, поне с генерирането на звукови ефекти.

В случай че всичко това ви звучи прекалено сложно, може би е добре да започнете още отсега да се подготвяте за вълнуващото бъдеще. В момента Yettel имат изгодна оферта, според която до края на февруари потребителите, които изберат нов мобилен план Total или Total Unlimited с договор за 24 месеца, ще могат да сърфират с максимална скорост за 6 месеца и да активират Storytel за 3 месеца без допълнително заплащане. Така те ще получат достъп до над 500 000 аудиокниги, включително богат каталог от над 6000 произведения на български език. 

В този списък влизат автори като Джордж Оруел с „1984“ и „Фермата на животните“; Дж. К. Роулинг с „Хари Потър“ поредицата; Георги Господинов с „Времеубежище“; Стивън Кинг с „Нощна смяна“, „Сияние“, „Кери“ и това е само малък пример за авторите, както и произведенията им, които са включени в огромният каталог на Storytel.

Мегабайтите на максимална скорост също са голямо предимство, защото позволяват по-бързо сърфиране в интернет, по-бързо сваляне и качване на файлове, както и плавен стрийминг на 4K съдържание. Като се има предвид, че България обикновено се намира в топ 20 на страните с най-бърз интернет в световен мащаб според приложението Speedtest това е екстра, която си заслужава да се изживее. Още повече, че мрежата на Yettel шест поредни години е награждавана с Best in Test сертификат. Umlaut сертификатът е базиран на реални измервания от клиенти за тяхното изживяване в една мрежа и показва дали клиентът получава достатъчно от мрежата, докато използва различни услуги.

Виртуална реалност

Това е същевременно най-логичната прогресия на тази технология и най-объркващата, защото някой ще каже: „Каква е разликата с филмите, щом чувам и виждам?“. Чудесен въпрос, но отговорът е много прост – във филмите гледаме актьорите като странични наблюдатели, а когато слушаме аудиокнига, може да гледаме действието от първо лице, сякаш ние сме главният герой. 

Още по-добрата новина е, че VR (Virtual Reality) очилата се развиват и скоро няма да са само аксесоар за използване в домашни условия. Вече има очила, които се носят  и на публични места, защото комбинират виртуалната реалност с добавената (AR – Augmented Reality). Може би не сме толкова далеч от времето, когато прибирайки се от работа, влизаме в ролята на протагониста от любимия ни роман, чувайки и виждайки всичко, което вижда и той в историята, звучаща в ушите ни. 

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес