Американски прокурори поискаха от съдия да принуди Google да продаде своя браузър Chrome, да споделя данни и резултати от търсенето с конкуренти и да предприеме други стъпки, за да прекрати монопола си в областта на интернет търсенето.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Съдебната документация показва, че Министерството на правосъдието на САЩ настоява на Google да бъде забранено да става търсачка по подразбиране при смартфоните.
Най-популярният уеб браузър в света - Chrome - предоставя на Google информация за потребителите, която помага на компанията да персонализира рекламите, които те виждат, и да генерира огромни печалби. Google контролира около 90% от пазара на онлайн търсене, като над 60% от потребителите разчитат на Google Chrome, за да извършват тези търсения.
Още: Google премахна от картите си украинските военни обекти
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Продажбата на Chrome ще „спре окончателно контрола на Google върху тази ключова точка за достъп до търсене и ще позволи на конкурентните търсачки да получат достъп до браузъра, който за много потребители е врата към интернет“, заявява Министерството на правосъдието във Вашингтон.
Предстоят промени в Google?
Ако американските съдилища приемат съвета на Министерството на правосъдието и принудят Google да продаде Chrome, това ще бъде значителен удар върху приходите на компанията.
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
Google вече нарече идеята за разделяне с Chrome „радикална“. Очаква се компанията да представи предложенията си за промени в бизнес практиката в съдебно дело следващия месец.
Още: Руски съд постанови Google да плати 2 ундецилиона рубли на пропагандни медии
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Адам Ковачевич - главен изпълнителен директор на Камарата на прогреса (индустриална търговска група), заяви пред AFP, че исканията на правителството били в сферата на "фантастиката".
Монопол
Американски съдия постанови през август тази година, че дъщерното дружество на Alphabet - търсачката Google - е монополист на пазара на онлайн търсене. Плащанията в размер на 26,3 млрд. долара, които Google е направила на други компании, за да превърне своята интернет търсачка в опция по подразбиране в смартфоните и уеб браузърите, на практика са блокирали всеки друг конкурент да успее на пазара, заявиха от федералния съд.
Новото предложение бележи най-значителните усилия на правителството да ограничи мощта на технологична компания, откакто Министерството на правосъдието безуспешно се опита да разбие Microsoft преди две десетилетия.
Съдебният процес по тези предложения трябва да започне през април 2025 г., а съдията се стреми да произнесе присъда преди септември. Въпреки това, тъй като президентът Джо Байдън предава юздите на Доналд Тръмп, новите служители на Министерството на правосъдието могат да променят хода на делото, отбелязва Deutsche Welle.
Още: Chrome с допълнителна защита в Incognito режима на Android