Има ли смисъл от промивка на двигателя преди смяна на маслото

24 ноември 2024, 13:38 часа • 13910 | прочитания

Много шофьори са загрижени за въпроса дали наистина е възможно да се намалят разходите за смяна на двигателно масло, без да се жертва издръжливостта на двигателя.

Още: Камери за средна скорост: Къде, кога и какви глоби ни грозят

Още: 10 акта за превишена скорост от София до Бургас: Възможно ли е?

Изливане или изпомпване на маслото при смяна - кое по-добре?

Разбира се, използването на евтини масла и филтри няма да осигури очакваните спестявания, тъй като такива решения в крайна сметка могат да доведат до скъпи ремонти. Но какво да кажем за промиване на двигателя преди добавяне на прясно масло? Подобно процедура някога беше задължителна и сега нейното използване вълнува както експерти от индустрията, така и собствениците на автомобили.

В миналото, когато сменяха маслото, шофьорите купуваха, в допълнение към ново масло и филтър, специална течност за промиване. Сега обаче много хора предпочитат да пропуснат тази стъпка и веднага да добавят прясно масло. Но колко безопасен е този подход за двигателя?

Още: Какво да правим при замръзване на вратите на кола?

Още: Направиха предпазен колан, който се адаптира към теглото

Още: Не доливайте масло на студено

Преди, когато двигателите на повечето автомобили бяха пълни с минерално масло, въпреки че беше по-евтино от синтетичното масло, то не включваше почистващи добавки. Срокът на експлоатация на такова масло беше ограничен, особено при интензивна употреба на автомобила. На всичко отгоре по това време се използваше нискокачествено гориво, което допринесе за натрупването на сажди и отлагания върху частите на двигателя. Така наречените „промивни“ масла са предназначени да елиминират тези замърсители.

Още: Защо турбодвигателят може да се гаси веднага след края на пътуването

Още: Започнаха тестване на системата за контрол на средната скорост: Ще сработи ли мярката?

Процесът на измиване беше доста прост. Първо, използваното масло се източва и без смяна на филтъра в двигателя се излива излято специално промивно масло. След това двигателят се оставя да работи на празен ход за 5-10 минути, така че промиването да има време да разтвори отлаганията. След това маслото за промиване се източва, филтърът се смяна и едва след това се добавя ново масло.

Още: Механик обясни кога разходът на масло не е повод за притесение

Още: Григор събра погледите в Монте Карло със супербегачка за 1,5 милиона (ВИДЕО)

Още: Спирачките на автомобила се оказват много опасни за здравето

Съвременните двигатели работят предимно със синтетично масло, което има дълъг експлоатационен живот и включва внимателно разработен набор от добавки от производителя, които варират при различните марки. Тези добавки действат като почистващи агенти, предотвратявайки образуването на отлагания в двигателя. За надеждна и дългосрочна работа на двигателя е достатъчно просто да използвате висококачествено масло и да го смените на всеки 7000-10 000 км.

Експерти препоръчват да се обърне специално внимание на зареждането на бензиностанции от познати марки и вериги, тъй като дори най-висококачественото масло няма да предпази двигателя от възможни проблеми, ако горивото се окаже с лошо качество. Например наличието на парафини в нискокачественото гориво прави маслото гъста субстанция, подобна на грес, което може да повлияе негативно на работата на двигателя. Следователно, без да пестите гориво и висококачествено смазване на двигателя, автоматично намалявате необходимостта от допълнително „промиване“.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес