Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Авторът на "Игра на тронове" съди създателя на ChatGPT за авторски права

21 септември 2023, 12:59 часа • 4934 прочитания

Авторът на "Игра на тронове" Джордж Р. Р. Мартин и други писатели на бестселъри са подали колективен иск срещу OpenAI, обвинявайки технологичния стартъп, че е нарушил авторските им права, за да подхрани своя чатбот с генеративен изкуствен интелект ChatGPT.

Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e

Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e

Гилдията на авторитe - организация, представляваща писателите, и отделно няколко писатели, сред които Мартин, Джон Гришам и Джоди Пикулт, обвиняват базираната в Калифорния компания, че е използвала техни книги "без разрешение" за обучение на "големите езикови модели" на ChatGPT - алгоритми, способни да създават човешки звучащи текстови отговори въз основа на прости заявки.

"И в основата на тези алгоритми е систематична кражба в огромен мащаб", се казва в жалбата, подадена във вторник във федерален съд в Ню Йорк, съобщава АФП. Многобройни други искове са подадени от художници, организации и програмисти срещу OpenAI и нейните конкуренти, като ищците твърдят, че работата им е била ограбена.

Още: Джордж Р. Р. Мартин е искал "Домът на дракона" да започне много по-рано

Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)

Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна

Снимка: iStock

Какво гласи жалбата на писателите

Езиковите модели на фирмата "застрашават способността на писателите на художествена литература да си изкарват прехраната, тъй като моделите позволяват на всеки да генерира - автоматично и свободно или много евтино - текстове, за чието създаване иначе би трябвало да се плаща на писателите", се казва в жалбата. ChatGPT може да се използва за създаване на "производни произведения", имитиращи стила на писателите, се казва още в съобщението.

Още: Асошиейтед прес въвежда ограничения за използването на изкуствен интелект в новините

Още: Huawei FreeBuds Pro 4: Свобода, тишина и кристален звук

Още: Yettel стартира официалните продажби на флагмана HONOR Magic7 Pro

"Несправедливо и превратно, без защитените с авторско право произведения на ищците, върху които да "обучават" своите езикови модели, ответниците не биха имали търговски продукт, с който да нанасят щети - ако не и да узурпират - пазара на произведенията на тези професионални автори", се казва в жалбата. "По този начин умишленото копиране от страна на ответниците превръща произведенията на ищците в двигатели на собственото им унищожение."

Гилдията на авторите и писателите искат забрана за използване на книги, защитени с авторско право, за разработване на езикови модели "без изрично разрешение", както и обезщетение за вреди, пише БГНЕС. OpenAI е разчитала на планини от текстове, намерени онлайн, за да захранва своя чатбот, но не е уточнила точно кои сайтове и писания са били използвани.

Снимка: iStock

Другите жалби срещу OpenAI

След успеха на ChatGPT през миналата година OpenAI е обект на няколко жалби, включително една от компютърни инженери, които също така са съдили Microsoft - нейния основен инвеститор, и платформата GitHub.

През януари художници подадоха колективен иск срещу DreamUp, Midjourney и Stable Diffusion - три модела за генериране на изображения от изкуствен интелект, програмирани с произведения на изкуството, намерени онлайн.

Този месец Microsoft обяви, че ще осигури правна защита на клиентите, съдени за нарушаване на авторските права върху съдържание, генерирано от нейните инструменти за изкуствен интелект.

Още: ChatGPT с по-успешни диагнози на пациенти от Спешна помощ от истинските лекари

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес