Водещите американски автомобилни производители Ford Motor и General Motors смятат, че недостигът на чипове може да продължи и през 2023 г. Това съобщи в четвъртък Financial Times, цитирани от "Фокус".
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Според финансовия директор на Ford Motor Джон Лоулър, въпреки че компанията очаква „мащабът и сериозността“ на проблема да намалеят, „дефицитът на полупроводници ще се усеща през 2022 г. и дори през 2023 г.“.
Главният изпълнителен директор на General Motors Мери Бара смята, че тежестта на глобалния недостиг на чипове до края на тази година леко ще намалее, но "нестабилността в тази област ще продължи".
Поради липсата на полупроводници, продажбите и печалбите на двете компании, както отбелязва вестникът, намаляват през третото тримесечие. Това се дължи, наред с други неща, и на недостатъчния брой нови леки коли и камиони в представителствата, за да се отговори на потребителското търсене. Бара каза, че компанията „продава каквото може и се надява да предложи на потребителите повече“.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
По-рано европейските автомобилни производители заявиха, че е необходимо да се създадат фабрики за чипове в Европа възможно най-скоро, за да се сложи край на зависимостта от доставките им от Азия. Продажбите на автомобили в Европа спаднаха с 23% през септември - до най-ниското си ниво от 1995 г. - отчасти поради неспособността на автомобилните производители да отговорят на търсенето, главно поради недостиг на полупроводници. Според Европейската асоциация на производителите на автомобили настоящата криза показва „колко уязвима е веригата за доставки на полупроводници и колко е необходимо да се сведе до минимум зависимостта от външните пазари, особено в Азия, за тези жизненоважни компоненти“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok