Китайските власти са назначили 2 млн. души, чиято задача е да наблюдават дейността в киберпространството, съобщават медии в Пекин, цитирани от Би Би Си. Това е рядък случай на изтичане на информация как държавата в Поднебесната империя се опитва да контролира интернет, предаде БГНЕС.
Служителите, наричани анализатори на общественото мнение в интернет, са на държавна заплата. Стотиците милиони потребители на мрежата в Китай използват масово микроблогове, за да критикуват властите. Според западни проучвания напоследък китайските цензори са взели сериозно на мушката социалните мрежи в киберпространството. От "анализаторите" не се изисква да изтриват послания в мрежата. Те "събират и анализират обществените настроения, изразени на страниците на микроблогове и изготвят доклади за хората, които взимат решения", пише Пекин нюз. Софтуерът, с който разполагат "наблюдателите" е много модерен, освен това зад тях стои и мощен хардуер от стотици сървъри. Те държат под око и интернет страници извън Китай.
Според Би Би Си тези 2 млн. анализатори са само част от огромната армия държавни китайски служители, на които Пекин разчита да контролират интернет. Правителството организира курсове за тях, които ще се проведат от 14 до 18 октомри, допълва Пекин нюз. Не става ясно, обаче, дали обучението ще е нещо като повишаване на квалификацията за вече работещите "наблюдатели" или за набиране на нови кадри. Курсът преминава в осем модула, по време на които участниците се научават как да анализират и оценяват съобщенията в интернет и как да действат в кризисни ситуации.
Най-популярната социална мрежа в Китай Sina Weibo, която започна да функционира през 2010 г., до момента има регистрирани 500 млн. потребители, които всекидневно си обменят 100 млн. съобщения. Те засягат широк спектър от въпроси – от хоби, здраве и клюки за известни личности до здравословно хранене, но включват и деликатни теми като корупцията във висшите ешелони на властта. Редовно послания, сметнати за политически некоректни, биват изтривани.