Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Когато на детето му е скучно в училище

18 септември 2014, 09:05 часа • 15145 прочитания

Детето е разсеяно, не си пише домашни, не слуша учителите. Как да му помогнем да се концентрира върху уроците?

Отсъстващ поглед, безпокойство, недобри маниери.. Днешните ученици все по-често демонстративно скучаят в час. Появата на интернет, интерактивният и завладяващ източник на информация, кардинално промени ситуацията в училище: предишните методи вече не са в състояние да задържат вниманието на детето. Но причината за скучаенето не е само в това.

„Училищните педагози често натрапват пасивната позиция на детето, казва аналитичният психолог Ана Степаненко. –учителят говори, ученикът слуша и записва. Но за да се превърне информацията в знание, детето трябва да я приложи на практика, да действа. Тогава то може да почувства увереността в себе си и получава удоволствие от успеха.”

Освен това ученето в училище изисква усилия, а резултатите са отдалечени във времето. Живеещият в настоящето ученик не вижда смисъл в това.

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

Именно от родителите зависи дали детето ще открие този смисъл и ще може ли да закрепи връзката между училището и света, между абзаца в учебника и опита си.

Психологът съветва възрастните да „заразят детето с любопитството си”. Търсете заедно с него датата, която е забравило, разкажете му какво удоволствие ви е доставило посещението на изложбата, обсъдете филма или статията в интернет.

И слушайте, слушайте това, което разказва за училище, за да разберете: дали му е скучно, защото не разбира и му е трудно или обратното – разбира всичко от раз, но темпото му се струва прекалено бавно.

Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол

Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика

Задачата на родителите е да стимулират развитието на детето извън училище, да му поставят сложни и увлекателни задачи, за да „стегнат” мисълта и да не му позволят да „изпадне” от учебния процес.

В края на краищата трябва да се помни, че училището не е място за развлечения, занятията изискват усилия, търпение и концентрация.

И да, понякога се налага да се скучае, решавайки сложна задача, макар, че често има и друга причина: скуката в училище може да означава „поемане на въздух” за претрупаните от информация деца. Откъсвайки се със SMS или влизане в социалната мрежа, по време на час, те могат да се отпуснат и просто да помечтаят.

Според детския психоаналитик Франсоаз Долто скуката понякога е хитра проява на ума, която позволява да се измъкнем от, превръщащата ни в роботи, система.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес