Еструна се ражда преди три години и все още е единственият проект в света, който съчетава българско фолклорно пеене и фламенко пеене. Проектът вече има два успешни изяви в Испания.
Специално за Actualno.com Давид Перес (фламенко танц) сподели, че постепенно е навлязъл в света на фламенкото.
"Едни от първите ми договори, които сключих са от 15-годишната ми възраст. Сега съм на 33 и фламенкото м ипозволява да обикалям света и да го запознавам с това, което е фламенкото. Целият ми живот е фламенко, защото и жена ми и приятелите ми са от света на фламенкото. Мога да кажа, че дишам фламенко, всяка моя секунда е фламенко", разказа още Перес.
Според него българите и испанците като хора са много близки, защото им е присъщо човешкото отношение. Ние не сме дистанцирани, както на други места по света.
До този момент успяхме да докажем, че българската музика може да се танцува по фламенко начин, остава да докажем, че и българските танци имат място в подобен проект, допълни още Давид Перес.
На снимката: Давид Перес
По случай 100 години от сценичната премиера на емблематичното произведение на Мануел де Фая “Любовна магия” и след грандиозния успех на “Еструна” на най-значимите фламенко фестивали в Испания, тези две артистични програми ще бъдат представени в един зашеметяващ по своята мощ и емоционално въздействие концерт на 5 декември в зала 1 на НДК от 19:00 ч.
Фламенкото вдъхновява класиката с шедьовъра на Мануел де Фая “Любовна магия”, замислен и осъществен като диалог между камерен оркестър и фламенко ансамбъл с участието на неповторимата Росио Басан (фламенко вокал), недостижимите Патрисия Гереро и Давид Перес (фламенко танц), Дани де Морон (фламенко китара), Агустин Диасера (перкусия). Адаптацията е дело на маестро Йорг Бирханс, който ще дирижира камерния симфоничен оркестър. Балетът от “Любовна магия” илюстрира влиянието на традиционната култура върху съвременната музика, с фокус върху специфичното за фламенко музиката cante jondo (дълбоко пеене) и разкъсващия героите драматизъм в “Танца на огъня”.
Концертът се осъществява с любезното съдействие на AC/E, Посолство на Испания и Институт Сервантес.