Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАТИЗ празнува 70-годишния юбилей на проф. Божидар Манов

11 декември 2017, 13:27 часа • 2405 прочитания

На 12 декември рожден ден празнува едно от най-извесните имена в областта на кинокритиката в България – проф. д.н. Божидар Манов. Прекрасният повод ще бъде отбелязан и от НАТФИЗ, където професорът ръководи катедра "Кинознание".

Още: Любимка на публиката е новото лице в постановката "Отблизо" (СНИМКА)

Още: Сатирата почете Георги Калоянчев и обяви кой е победител от конкурса за сатирично-комедийна пиеса (ВИДЕО)

"Колко отдавна не съм чел завладяващ, умен, дълбок, а в същото време въодушевяващ, артистичен, елегантен критически текст", споделя проф. Манов, коментирайки постепенното изчезване на сериозните издания на хартия, както и като цяло свиващия се сегмент на сериозното кино, което заслужава задълбочен анализ. Проф. Манов вижда много сериозен проблем, получаващ се като симбиоза между все по-големия брой развлекателни филми и увеличаващия се брой развлекателни интернет сайтове, в които се подхожда прекалено рекламно и прекалено лековато що се отнася до кинокритиката.

Специално за НАТФИЗ, професорът обаче е категоричен - там все още идват мотивирани, потенциално талантливи млади хора, които имат своите шансове в бъдеще. "Наша грижа е да им дадем системни знания; съвременна професионална информация и адекватни умения; отворен хоризонт, а не догми и дидактика; разумно самочувствие със задължителна самовзискателност. И още някои изключително важни за всеки човек в изкуството принципи: да не подценяват, а да уважават зрителя; да са амбициозни, но не маниакални; да са самокритични, но не депресирани; да са чувствителни, а не безцеремонни; да са почтени, а не безскрупулни", заявява проф. Манов.

Още: Не е спиран токът на театрите, но нещо друго куца: Назрява ли конфликт между министъра на културата и премиера заради назначение?

Още: Старт на репетициите на "Музиката на лицето" по Тургенев в Народния театър

"Когато говоря със студенти, често им цитирам афоризми на гении и мъдреци от вековете. А когато си позволявам някои мои „мъдри“ изречения, за да съм по-убедителен си измислям, че са на анонимен древен философ или неизвестен будистки монах. В края на часа им признавам лъжата с думите на Волтер, че „постоянната сериозност е белег на посредственост“. И те ми прощават", споделя професорът за своя опит в преподавателската дейност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес