Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Народният театър отличи Филип Арно и Марта Коание за приноса им към българското изкуство

30 април 2024, 16:58 часа • 978 прочитания

По случай 83-тия рожден ден на "световния посланик на театъра" Филип Арно Народният театър му връчи Отличие за принос към развитието на театъра и театралното изкуство в България. Отличена за приноса си посмъртно беше и Марта Коание, дългогодишен директор и почетен президент на американския център на Международния театрален институт (ITI), съобщиха от театъра.

Още: Устата нападна Народния театър: Кой позволи на Джон Малкович да се гаври с българите?

Филип Арно и Марта Коание

От 1974 г. Филип Арно и Марта Коание работят в тясно сътрудничество, допринасяйки съществено за развитието на културния диалог и взаимодействие между театъра в САЩ и Европа, като голяма част от усилията им са насочени към Централна и Източна Европа.

Марта Коание е удостоена с награда "Тони" за своята над 50-годишна работа за изграждането на трайни връзки между театралните професионалисти от цял свят, а Филип Арно е обявен за "световен посланик на театъра" от Международния театрален институт. Носител е и на награда "Розамонд Гилдер" от американския център на ITI, a през 2014 г. получава полската награда "Адам Мицкевич", както и Ордена на Полша за постижения в културата.

През 1991 г. Арно основава Центъра за международно развитие на театъра (CITD). Едни от най-скорошните и разпознаваеми проекти на ръководената от него организация са международните инициативи за четене на пиеси от Беларус и Украйна, превърнали се в глобални движения за солидарност. През 2020 г., заедно с Джон Фрийдман, Арно инициира четения на пиесата на Андрей Курейчик "Унизените. Беларус". Година по-късно тя е преведена на 21 езика и са организирани над 130 четения в 100 различни пространства в 30 държави. В България пиесата е поставена от Явор Гърдев изцяло онлайн с трупата на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" – Плевен. През 2022 г. те дават начало и на международното движение за превод и организиране на четения на съвременна украинска драматургия. Днес платформата на проекта съдържа 253 украински текста и вече са организирани над 250 четения по цял свят.

Още: Световноизвестният режисьор Деклан Донелан поставя "Медея" в Народния театър

Филип Арно и България 

Арно гостува за пръв път в България като член на делегацията на американския център на ITI по време на конгреса на института в София през 1979 г. Съвместно с Коание и ITI организира два фестивала в Балтимор: "Фестивал на новия театър" (1976 г.) и фестивала "Театъра на нациите" (1986 г.), в чиято селекция е спектакълът на Народния театър "Ретро" от Александър Галин, с режисьор Димитрина Гюрова. Особената заслуга на Арно и Коание за гостуването на Народния театър се състои в това, че, както казва Коание: "да поканиш който и да е не-англоезичен театър в Америка граничи с невъзможното".

Както разказва в статията си във в. "Култура" по повод кончината на Марта Коание проф. Васил Стефанов, в Балтимор спектакълът "Ретро" се играе три вечери в ръководения от Филип Арно "Тиътър Проджект". Представленията са без превод на английски, но двамата домакини представят театъра и артистите на публиката, а след това във в. "Балтимор Сън" излиза възторжена статия от Джери Флойд със заглавие "Ретро": изпълнение, прехвърлило езиковата бариера“.

Освен значителния принос на Марта Коание (1933 – 2016) за първото турне на Народния театър в САЩ, тя допринася и за гостуването на американския драматург Едуард Олби в България през 2015 г. по повод началото на репетициите на спектакъла "Козата, или коя е Силвия" от Едуард Олби на режисьора Явор Гърдев, игран над 250 пъти на Камерна сцена в Народния театър.

Още: Директорът на Народния театър съди Александър Морфов за 100 хил. лв.

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес