На 30 и 31 октомври в София (СУ и Дом на киното) ще се състои премиерата на “Хиджиката и неговият двойник” – новото представление на МЕТЕОР – с участието на Леонид Йовчев, Боян Манчев и гласа на Футоши Хошино, което зрителите ще могат да видят единствено на посочените дати.
Спектакълът започва като провокативна макабрена буто-гротеска, в която постепенно границите между историческата личност на Тацуми Хиджиката и Хиджиката-Леонид Йовчев се размиват, докато двамата не заживеят в едно тяло във фантастичното пространство на сцената. Зрителите на софийската премиера ще видят един от любимците на театралната сцена в неочаквана и виртуозна роля, заличаваща границата между фикция и действителност и достигаща до обезоръжаваща искреност.
В новото представление „Метеор“ предлагат фанстастична реконструкция на ранни произведения на създателя на буто – Тацуми Хаджиката (1928-1986). Буто или анкоку буто – “тъмният танц” – е авангардна японска танцова форма, поставяща най-трудните екзистенциални въпроси с крайни изразни средства. За десетилетието между първото си представление “Кинджики” (1959) и манифестното „Тацуми Хиджиката и японския народ. Бунтът на тялото” (1968), Хиджиката променя необратимо историята на танца, превръщайки го в политическа арена, на която се атакуват табутата на консервативното японско общество - травмата от атомната бомба, американската окупация, социалното насилие и културната сегрегация на различията. Радикалното изкуство на Хиджиката сблъсква противоположности - гротескно и красиво, кошмарно и поетично, еротично и отблъскващо.
На тази основа “Метеор” поставя въпросите: възможно ли е все още радикално изкуство? Какво означава бунт на тялото? Необратимо провалена ли е идеята на 1968 г. за политическа и художествена революция?
Представлението включва сценичната философска поема на Боян Манчев, с участието на Леонид Йовчев и японския философ Футоши Хошино. Поемата включва и преработени фрагменти от специално преведените текстове на Тацуми Хиджиката.
Концепцията, постановката и драматургията са колективно дело на Ани Васева, Боян Манчев и Леонид Йовчев. Консултанти на спектакъла са философите Футоши Хошино и Ясуо Кобаяши, а художник е Стефан Дончев. Представлението е част от работа в процес на “Метеор”, чийто следващ етап ще бъде представен в Токио на 1 декември тази година.
Проектът e част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата към проектите с фокус японска култура и се осъществява с подкрепата на EU Japan Fest и Министерство на културата, със съдействието на галерия „Етюд“ и „Ха-ха-ха Импро“.
“Хиджиката и неговият двойник” може да се гледа единствено на:
- 30 октомври 2019, Културен Център на Софийския университет (Театрална зала, Ректорат, вход откъм бул. „Цар Освободител“), 19:30 часа (Събитието се осъществява в партньорство с Културен Център на Софийски университет). Билети онлайн тук.
- 31 октомври 2019, Дом на киното, 19:30 часа. Билети онлайн: Билети онлайн тук.
Още в програмата на Метеор:
Представлението ще бъде представено еднократно на софийска сцена. Датите на премиерата са избрани неслучайно и включват съпътстващи събития:
30 октомври 2019 от 17.00 часа, Културен Център на Софийския университет (Театрална зала, Ректорат, вход откъм бул. „Цар Освободител“): Лекция и разговор с Ани Васева, Боян Манчев и Леонид Йовчев на тема ”Радикален опит и перформативни контратехники: Тацуми Хиджиката и началото на „буто“.
(Събитието се осъществява в партньорство с Културен Център на Софийски университет)
1 ноември, в Дом на киното, София, 19:30 часа: “Лъвкрафт”, представление-лекция на “Метеор”.
Метеор е група от съмишленици, която работи с художествени и експериментални теоретични форми, изграждайки последователно своя радикална поетика. Централни фигури на Метеор през десетгодишната му история са Ани Васева (автор, режисьор, теоретик, костюмограф и сценограф), Боян Манчев (автор, драматург, философ) и Леонид Йовчев (актьор, съавтор). Проектите на Метеор са определяни от групата и интерпретаторите на работата й като “театър на дезорганизацията”, “нечовешки театър” и “театрална оратория” и се основават на една силна идея за театър. Всяко представление на Метеор се стреми към изобретяване на неповторима форма на основата на експериментална работа с текста и продуктивно критическо изследване на театралните техники.