Георги Мамалев като богаташа Волпоне

25 февруари 2014, 14:54 часа • 69121 | прочитания

На 19, 20 и 25 март Сатиричния театър "Алеко Константинов" ще представи комедията "Волпоне" от Бен Джонсън, съобщават от трупата.

Още: Владимир Зомбори ще бъде новият Зоро в мюзикъл (СНИМКИ)

Още: Немски театрален фестивал се открива от трима български актьори

"Волпоне, или Лисицата" на Бен Джонсън е една от най-известните сатирични комедии в световната драматургия.

В нея Георги Мамалев принуждава "приятелите" си да му завещават богатствата си и да му отстъпват жените си.

Участват още Димитър Живков, Мартин Каров, Стефан Щерев - Чечо, Антон Радичев, Нона Йотова, Жанет Иванова, Михаил Сървански, Добрина Гецова, Кирил Ефремов. Сценографията е на Невяна Кавалджиева и Лилия Бабунова. Сценичната версия, постановката и музикалната среда са на Здравко Митков.

Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)

Още: Две стойностни заглавия "Лазарица" и "Кълбовидна мълния" ще се играят следващата седмица на софийска сцена

Писана преди повече от 400 години, тя не е загубила нищо от блестящия си хумор и сатиричната си острота, защото човешката ненаситност преминава през епохите и сякаш се възпроизвежда във все по-уродливи форми, отбелязват от екипа.

Персонажите на "Волпоне" са се скупчили като лешояди край "умиращия" богаташ Волпоне (Георги Мамалев), който, подпомаган от слугата си Моска (Димитър Живков), се развлича, като търси все по-перфидни начини за лично обогатяване. Играейки си с алчността на своите "приятели", той ги кара доброволно да му правят скъпи подаръци, да му завещават богатствата си, да му отстъпват жените си и т.н.

"Волпоне" е обезкуражаващо доказателство до каква степен моралът на човечеството не подлежи на усъвършенстване.

Събитията и характерите в пиесата са отпреди повече от 400 години, а звучните сатирични плесници оставят червени петна по лицата ни в днешния свят. Това сме точно ние - все така безнадеждно порочни, привързани към мошеническата си природа, отчайващо смешни и нелепи в опитите си да надхитрим света и живота, коментира Здравко Митков.

Още: За 51-ви път: Връчиха престижните награди "Икар"

Още: Звездите на Комеди Клуб пред Actualno: За щастието да разсмееш пълна зала и коя е най-втръсналата тема за шеги

По думите му с помощта на комиците е много по-лесно да се огледаме и да се надсмеем над себе си - с крехката надежда, че някой ден може и да се променим. И идните поколения да свалят от репертоара постановката като неактуална, допълва режисьорът.

Бен Джонсън, наричан баща на английската комедия, се противопоставя на елизабетинската романтическа традиция, която достига апогея си в творчеството на Шекспир от 90-те години на 16-и век. При него доброто като правило не побеждава злото, както е при елизабетинците, а най-често злото, оплетено в интригите си, се самонаказва. Пиесите му "Всеки със своя нрав", "Волпоне, или Лисицата", "Еписин, или Мълчаливата жена" и "Алхимикът", които са сред шедьоврите на английската комедия от 17-и в., изследват човешките пороци и според автора показват "на почтените зрители огледало, широко колкото е сцената, където те трябва да видят уродливостта на нашето време", защото "задачата на комическия поет е да подражава на правосъдието и да учи как да се живее".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес