На 19, 20 и 25 март Сатиричния театър "Алеко Константинов" ще представи комедията "Волпоне" от Бен Джонсън, съобщават от трупата.
Още: "Боже мой" на Народния театър е сред най-добрите спектакли на малки европейски езици
Още: Издигат паметна плоча на Юлия Огнянова пред дома ѝ в София
"Волпоне, или Лисицата" на Бен Джонсън е една от най-известните сатирични комедии в световната драматургия.
В нея Георги Мамалев принуждава "приятелите" си да му завещават богатствата си и да му отстъпват жените си.
Участват още Димитър Живков, Мартин Каров, Стефан Щерев - Чечо, Антон Радичев, Нона Йотова, Жанет Иванова, Михаил Сървански, Добрина Гецова, Кирил Ефремов. Сценографията е на Невяна Кавалджиева и Лилия Бабунова. Сценичната версия, постановката и музикалната среда са на Здравко Митков.
Още: Илюзионистът Дани Белев за Actualno.com: Магията е преживяване, а не просто трик
Още: Стендъп смях за 8 март: Петя Кюпова и Comedy Club Sofia представят "Некоректна" (ВИДЕО)
Писана преди повече от 400 години, тя не е загубила нищо от блестящия си хумор и сатиричната си острота, защото човешката ненаситност преминава през епохите и сякаш се възпроизвежда във все по-уродливи форми, отбелязват от екипа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Кралският национален балет на Грузия" с грандиозни спектакли в България
Още: "Последна стъпка" на Йордан Славейков с първа репетиция в Народния театър
Персонажите на "Волпоне" са се скупчили като лешояди край "умиращия" богаташ Волпоне (Георги Мамалев), който, подпомаган от слугата си Моска (Димитър Живков), се развлича, като търси все по-перфидни начини за лично обогатяване. Играейки си с алчността на своите "приятели", той ги кара доброволно да му правят скъпи подаръци, да му завещават богатствата си, да му отстъпват жените си и т.н.
"Волпоне" е обезкуражаващо доказателство до каква степен моралът на човечеството не подлежи на усъвършенстване.
Събитията и характерите в пиесата са отпреди повече от 400 години, а звучните сатирични плесници оставят червени петна по лицата ни в днешния свят. Това сме точно ние - все така безнадеждно порочни, привързани към мошеническата си природа, отчайващо смешни и нелепи в опитите си да надхитрим света и живота, коментира Здравко Митков.
Още: Световният конкурс "Опералия" ще се проведе в България за първи път
Още: Пишат опера за живота на Маргарет Тачър
По думите му с помощта на комиците е много по-лесно да се огледаме и да се надсмеем над себе си - с крехката надежда, че някой ден може и да се променим. И идните поколения да свалят от репертоара постановката като неактуална, допълва режисьорът.
Бен Джонсън, наричан баща на английската комедия, се противопоставя на елизабетинската романтическа традиция, която достига апогея си в творчеството на Шекспир от 90-те години на 16-и век. При него доброто като правило не побеждава злото, както е при елизабетинците, а най-често злото, оплетено в интригите си, се самонаказва. Пиесите му "Всеки със своя нрав", "Волпоне, или Лисицата", "Еписин, или Мълчаливата жена" и "Алхимикът", които са сред шедьоврите на английската комедия от 17-и в., изследват човешките пороци и според автора показват "на почтените зрители огледало, широко колкото е сцената, където те трябва да видят уродливостта на нашето време", защото "задачата на комическия поет е да подражава на правосъдието и да учи как да се живее".