Новият Екомузей в Русе е поставил рекорди по посещаемост, след като само за един месец е разгледан от над 8000 души, съобщи директорът на Историческия музей доц. Николай Ненов по време на Панаира на музейните изложби в Русе, предаде БГНЕС. За сравнение толкова хора са посетили Пантеона на възрожденците за цяла година.
"Подобна посещаемост е наистина впечатляваща за град като Русе. В първата седмица след откриването на музея станахме свидетели на рядка гледка - опашка от хора, чакаща да посети музей. Имаше голям интерес от всички училища в града и персоналът едва се справяше с огромния наплив. И днес все още има много посетители - около 300 на ден, което е впечатляващо в началото на зимния сезон, когато в града няма и много туристи", сподели още доц. Ненов. Към новия Екомузей, който е единствен по рода си у нас, са проявили голям интерес и специалистите, които участват в Панаира на музейните изложби. Те са впечатлени от и от експозициите и от новата музеология като цяло.
В Панаира на музейните изложби, който продължава три дни, ще се включат над 120 специалисти, работещи в сферата на наследството и културата. Участие ще вземат музейни експерти от страната и чужбина, лектори и културни мениджъри. Програмата включва работни сесии по темите "Наследство и музеи", "Културни политики" и "Мобилност на колекциите". Отделен панел ще разгледа музеите сред "Чудесата на България". Принципно само 2 % от богатствата на музеите се показват пред публика и затова създаването на мобилни колекции е важно, тъй като така повече хора могат да видят по-голяма част от ценностите и наследството.
Сред специалните гости на събитието бе проф. Норман Палмър от Великобритания, един от световнопризнатите юристи по въпросите на културното наследство и съветник на британската кралица. Той изнесе лекция на тема "Споделяне на наследство: съвременни случаи на добри практики", а особен интерес предизвика участието на Катаржина Винярчик от Историческия музей в Краков, която представи подземните музей в Полша. Сред лекторите е и проф. Питър Дейвис от Нюкясълския университет, който е познат и като "бащата" на съвременния екомузей, а книгата му "Ecomuseums: A Sense of Place" е в Топ 100 на Амаzon.com.