На 5 септември стартира VI Колоездачен маратон "Дунав Ултра: Via Pontica 2019". 100 велосипедисти от четири държави (България, Румъния, Германия, Холандия) тръгват от Видин, за уникален 683 км преход по поречието на река Дунав до Черно море в България. Събитието не е състезание, а персонално предизвикателство с кауза - да популяризира маршрута "Дунав Ултра" и над 110 населени места - градове и села по Дунава и Добруджа, през които той преминава.
Още: 21 години от трагичната загуба на офицерски кандидат Антон Петров отбелязаха в Русе
Още: Кметът на Русе посрещна коледари в Коледното градче на общината
Целта е успешно изминаване на дистанцията с велосипед – индивидуално или екипно, но задължително 100% на собствен ход. През 2019 г. мотото на приключението е Via Pontica – географска област, където крайната точка на маршрута „Дунав Ултра” пресича античния Черноморски път Via Pontica и едноименния въздушен път на прелетните птици.
В колоездачното приключение „Дунав Ултра” движеща мотивация на участниците в него не е награден фонд. По смисъла на събитието се приема, че всички участници/екипи се събират на място посочено от организатора, за да се отправят на индивидуален колоездачен преход.
Още: Община Русе извършва цялостен ремонт на басейна в спортното училище
Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“
За целта колоездачите се събират едновременно на посоченото място, а след определен предварително час, всеки индивидуален участник/екип се отправя на път в свободно избран график и план по маршрут с предоставени GPX трак и карта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе
Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания
Преодолявайки дистанцията, участниците „отключват” различни нива от маршрута. „Отключването” на съответните нива се удостоверява след достигане до предварително дефинирани „контролни точки” и интеракция на място по начин посочен от организатора.
10 са задължителните контролни точки, през които те ще преминават: Крепост Баба Вида, Видин; Улпия Ескус, Гиген; храм апостоли Петър и Павел, Никопол; Крепост Димум, Белене; Часовникова кула, Свищов; Басарбовски скален манастир, Басарбово; Площад „Свобода“, Русе; Мемориал 123К, Тутракан, Биосферен парк Сребърна; Крепост Меджиди Табия, Силистра; Западна табела Дуранкулак.
Още: Над 4000 зрители съпреживяха традиционното Коледно надиграване в Русе
Още: Кметът на Русе откри новия филиал на Центъра за специална образователна подкрепа
Участниците удостоверили успешно преминаване през всички „контролни точки” и достигнали крайната точка на маршрута, се считат за успешно завършили приключението.
Всички достигнали крайната точка на маршрута получават индивидуален сертификат – тип грамота.