На 5 септември стартира VI Колоездачен маратон "Дунав Ултра: Via Pontica 2019". 100 велосипедисти от четири държави (България, Румъния, Германия, Холандия) тръгват от Видин, за уникален 683 км преход по поречието на река Дунав до Черно море в България. Събитието не е състезание, а персонално предизвикателство с кауза - да популяризира маршрута "Дунав Ултра" и над 110 населени места - градове и села по Дунава и Добруджа, през които той преминава.
Още: Кметът на Русе и екоминистърът подписаха договор за зелени мерки за по-чист въздух
Още: Кметът на Русе откри Републиканския турнир по полицейска лична защита и карате
Целта е успешно изминаване на дистанцията с велосипед – индивидуално или екипно, но задължително 100% на собствен ход. През 2019 г. мотото на приключението е Via Pontica – географска област, където крайната точка на маршрута „Дунав Ултра” пресича античния Черноморски път Via Pontica и едноименния въздушен път на прелетните птици.
В колоездачното приключение „Дунав Ултра” движеща мотивация на участниците в него не е награден фонд. По смисъла на събитието се приема, че всички участници/екипи се събират на място посочено от организатора, за да се отправят на индивидуален колоездачен преход.
Още: 1500 спортисти от 5 континента идват в Русе за Световното първенство по драконови лодки
Още: В Русе ще се издигне бюст-паметник на княз Александър I Батенберг
За целта колоездачите се събират едновременно на посоченото място, а след определен предварително час, всеки индивидуален участник/екип се отправя на път в свободно избран график и план по маршрут с предоставени GPX трак и карта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Общинският съвет прие нова наредба за обществения транспорт в Русе
Още: Кметът на Русе удостои петкратния европейски шампион Ангел Русев със златна значка
Преодолявайки дистанцията, участниците „отключват” различни нива от маршрута. „Отключването” на съответните нива се удостоверява след достигане до предварително дефинирани „контролни точки” и интеракция на място по начин посочен от организатора.
10 са задължителните контролни точки, през които те ще преминават: Крепост Баба Вида, Видин; Улпия Ескус, Гиген; храм апостоли Петър и Павел, Никопол; Крепост Димум, Белене; Часовникова кула, Свищов; Басарбовски скален манастир, Басарбово; Площад „Свобода“, Русе; Мемориал 123К, Тутракан, Биосферен парк Сребърна; Крепост Меджиди Табия, Силистра; Западна табела Дуранкулак.
Още: Изложението „Уикенд туризъм“ в Русе отбелязва 20 години с богата програма
Още: Стартира процедурата за продажба на общински жилища на наематели в Русе
Участниците удостоверили успешно преминаване през всички „контролни точки” и достигнали крайната точка на маршрута, се считат за успешно завършили приключението.
Всички достигнали крайната точка на маршрута получават индивидуален сертификат – тип грамота.