Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съобщи, че е изпратило становище за инвестиционното намерение за изграждане на инсинератор в румънския град Гюргево, намиращ се много близо до Русе.
МОСВ иска допълнителна информация от колегите си в румънското министерство, свързана с опазване качеството на атмосферния въздух и останалите компоненти и фактори на околната среда при реализацията на проекта. Всичко това е от първостепенна важност за защита на здравето и благосъстоянието на българските граждани, казват от ведомството на Юлиян Попов.
Още: Сигнал за опасност: Русе и вечният проблем с миризмата (ВИДЕО)
Предстоят обществени обсъждания в Румъния, а България не е отпаднала като заинтересована страна. Междувременно гражданите вече се задействаха - имаше протести и в Русе, и в Гюргево заради възможността за изграждане на инсталация за изгаряне.
Снимка: БГНЕС
Как България ще се включи?
Според МОСВ, за да се осигури възможност за изразяване на становище относно степента на значимост на въздействието и риска за човешкото здраве, е необходимо информацията да съдържа достатъчно факти, данни, проучвания и обоснованост на направените въз основа на тях анализи и заключения за наличието и степента на здравен риск за населението на гр. Русе, при осъществяването на инвестиционното предложение.
Министерството предоставя на румънските си колеги получените в хода на проведените консултации становища, както и резултатите, получени от осигурения обществен достъп, включително и позицията на гражданските сдружения в град Русе.
Изискването на МОСВ е информацията в доклада за Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) да бъде преработена и допълнена, съобразно описаните забележки и представена отново за изпращане на компетентните органи и заинтересованата общественост.
След оценка на възможното въздействие и предвид непосредствената близост до град Русе, министър Попов изразява желание пред румънския си колега България да вземе участие в процедурата по ОВОС.
Предвид значимостта на темата за гражданите на град Русе, Юлиян Попов предлага след отстраняване на забележките по доклада да бъде организирано обществено обсъждане на инвестиционното предложение на територията на България.
Очаквайте в събота (9 септември) в 21 ч. разговор по темата в Студио Actualno с бившия министър на околната среда и водите Борислав Сандов.