Днес в Заседателна зала на Община Русе медиите бяха информирани за проект „Проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на РСУО – Русе“, финансиран от Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., предаде кореспондентът на Actualno.com.
Целите, дейностите и очакваните резултати от реализирането на проекта бяха представени от заместник-кмета по европейско развитие д-р Страхил Карапчански и ръководителя на проекта инж. Никола Кибритев и техния екип.
Община Русе изпълнява проекта в партньорство с общините Иваново, Ветово, Сливо поле и Тутракан, с които са членове на Регионално сдружение за управление на отпадъци – Русе (РСУО-Русе). Основната му цел е изграждане и въвеждане в експлоатация на анаеробна инсталация на територията на РСУО – Русе, както и осигуряване на разделното събиране на биоразградими отпадъци от общините членове на РСУО – Русе. В нея биоразградимите отпадъци ще се изгарят, а като краен продукт ще се получава биогаз (метан), от който чрез комбиниран способ ще се произвеждат електроенергия и топлоенергия, както и компост, годен за стопански нужди.
Ще се осигури допълнителен капацитет за рециклиране чрез анаеробно третиране на разделно събрани биоразградими отпадъци, което ще доведе до намаляване количеството депонирани отпадъци и увеличаване на количествата рециклирани/оползотворени биоразградими отпадъци. Ще бъде доставено оборудване за разделно събиране на биоразградимите отпадъци като контейнери и съдове за разделно събиране и мобилно оборудване както за всичките общини, така и за работата на самата инсталация.
Към момента подобна инсталация в България функционира единствено в София. Освен в Русе, в ход са процедурите за изграждането на такива съоръжения в Бургас и в Благоевград.
Прогнозният резултат от изпълнението на мерките и дейностите е осигуряването на допълнителен капацитет за рециклиране на отпадъци от 17 845 т/год. и намаляване на количеството на депонираните битови отпадъци, в т.ч на биоразградимите към 2023 г., с 52 %.
Проектът е на стойност 34 841 674,21 лв. и е с продължителност 4 години и 2 месеца. Финансиращ орган е Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., по процедура „Проектиране и изграждане на анаеробни инсталации за разделно събрани биоразградими отпадъци, Приоритетна ос 2 „Отпадъци“, съфинансирана от ЕС чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.