Към настоящия момент официалните коментари на Европейската комисия по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които бяха 405, са напълно отстранени. Това съобщи министърът на земеделието в служебното правителство Явор Гечев по време на Годишната среща на местните власти 2022, организирана от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
„Що се отнася до законодателството, необходимо за прилагането на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, се подготвят промени в Закона за подпомагане на земеделските производители и предстои внасянето му в Народното събрание“, разясни министърът. Явор Гечев подчерта, че одобрението му има жизнено важно значение затова дали ще започне своевременното прилагане на стратегическия план и се надява всички народни представители да са по-отговорни в тази посока.
Той уточни, че стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони ще обхване отново 215 общини.
„Извън специализираните мерки, по които ще има пряко кандидатстване за местните власти, в следващия финансов период сериозно е засилен обхватът на подхода ЛИДЕР. За него е заделен 8% от бюджета на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР), което е малко над 550 млн. евро“, информира министърът. Той уточни, че освен това подходът ЛИДЕР ще се прилага с многофондово финансиране с участието на програмите „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Развитие на човешките ресурси“, „Образование“ и „Околна среда“. Предвидено е около 2% от бюджета на всяка програма да бъде заделен за прилагането на подхода, което осигурява допълнително минимум 185 млн. евро.
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
ОЩЕ: Явор Гечев: Няма показатели за продоволствена криза в България
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За да не участват в цирк в полза на Путин: ПП-ДБ напуснаха пленарна зала (ВИДЕО)
Още: Борисов "не съветва" Митов за скандала в ГДБОП: Трябва да ги омете всичките (ВИДЕО)