Защо църквата крие хиляди от проверки за минало в Държавна сигурност и ще бъде ли закрита Комисията по досиетата?

10 април 2025, 11:54 часа • 1766 | прочитания

Процедурата по избор на нов състав - председател и членове - на Комисията по досиетата е спряна от 51-ото Народно събрание, като вероятно предстоят нови номинации и кандидати. Това стана ясно от думите на бившият председател на регулаторния орган Методи Андреев.

Пред БНР той уточни, че не знае причините за това: "Може да са си казали, че са прави хората, които казват, че тези, които ги предлагаме, че не стават за тази работа. Това е оптимистичното обяснение. Песимистичното е, че са се договорили да закрият Комисията", каза той.

Андреев обясни, че от предложените 10 кандидати общо 6 са били кандидатури на ГЕРБ, сред които и евентуалния председател, зам.-председател и секретар. "По принцип в тази комисия, която по закон се състои от 9 човека, не може една партия да има повече от 4 човека, защото мнозинството, което взема решенията, е от 5 човека. Виждате, че ГЕРБ бяха решили да вземат мнозинството в комисията. Това вече не е обективна комисия, тя се превръща в партийна структура на ГЕРБ в съответната институция", обясни той.

Още: Не закриване, а надграждане: На кого пречи истината за досиетата

Снимка: Actualno.com

Проф. Мартин Иванов и доц. Валери Кацунов са кандидатите, които имат професионално отношение към материята, с която се занимава Комисията по досиетата, смята Методи Андреев и посочи, че номинираният Константин Пенчев, бивш конституционен съдия и бивш омбудсман, във времето, когато е бил депутат от НДСВ, е гласувал за закриване на тази комисия. "Кандидат е и бившият главен секретар на МВР при ГЕРБ, който беше и шеф на "Митници". И по негово време не бяха изгонени Ами и Таки от митниците, не казвам, че той ги е довел", обясни той.

Още: Каква ли щеше да е България, ако бяхме узнали истината за ДС

Църквата - на амбразурата

На брифинг с отчет на Комисията по досиетата председателят Евтим Костадинов обясни, че към момента половин милион са проверените за принадлежност към Държавна сигурност, а установени с такава са над 21 хиляди, от които 6000 са починали.

"Притежаваме над 2,5 милиона броя карти и картони на ДС. Комисията ни работи със 17 правителства", обясни Костадинов.

Един от членовете на Комисията Екатерина Бончева обясни още, че един от най-големите проблеми е законовите текстове касае факта, че Комисията не може да обяви имената на починалите лица. "Презумпцията на законодателя е, че тези починали лица правно не могат да се защитят. Това до голяма степен скрива Прехода. Искаха достъп до документи на онези дебели момчета със златните ланци, след това до тези с белите якички, но всички отидоха в един по-добър свят, но не по по-добър начин. Няма как да предадем тези документи. Единственият жив, от който можеше да се обясни Прехода, е Алексей Петров", обясни тя.

Още: Иван Бакалов: Досега имахме митрополити от ДС. Сега май встъпи в длъжност патриарх от КГБ

Снимка: БГНЕС

Бончева подчерта и още един структурен проблем: "Остава голям проблем отказа на Българската православна църква да предостави каквито и да било документи и списъци на хора, които трябва да бъдат проверени - от висшия ешалон, от манастирите, от църковните настоятелства. Там е бетон", каза още тя.

Още: Близо 80 кандидати за депутати - бивши ченгета на Държавна сигурност (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес