С днешното си решение Конституционният съд сложи край на споровете и колебанията по въпроса какво се случва след изтичането на мандата на Инспектората към ВСС. Нещо повече – принципната постановка на публикувания диспозитив изяснява и каква, според мнозинството конституционни съдии, е съдбата на ВСС след 2 октомври – дата на изтичане срока на пълномощията на членовете му. Това заявява в профила си във фейсбук служебният правосъден министър Крум Зарков.
Още: Според Желязков ДПС търси легитимност с подкрепата си за кабинета
Още: Кой е Петър Дилов - предложението на Росен Желязков за министър на икономиката и индустрията
ВСС ще продължи да функционира в сегашния си състав.
И решението, и особените мнения на трима конституционни съдии тепърва ще бъдат обект на много дискусии по същество. Важно е обаче още сега да отбележим, че с навременното си произнасяне Конституционният съд предотврати шумни спорове и множество съдебни дела, които щяха да разклатят страната директно в конституционните й устои.
И още нещо от най-съществено значение – Народното събрание е органът, чиято отговорност е да избере нови инспектори към ВСС и да попълни състава на самия ВСС, като по този начин прекрати действието на сегашните им издания и ги замени с други. Действията на КС днес не могат трайно да предотвратят конституционна криза, която неминуемо ще настъпи при ново бездействие на Народното събрание утре, посочва още Зарков.
Още: Кой е Георги Тахов - предложението на Росен Желязков за министър на земеделието и храните
Още: Кой е Жечо Станков - предложението на Росен Желязков за министър на енергетиката