Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Законите задължително ще се внасят с оценка за въздействие

28 октомври 2016, 08:00 часа • 1729 прочитания

Всеки законопроект, внесен в парламента, вече задължително ще върви с предварителна оценка на въздействието му. Ако тя липсва, законодателното предложение няма да се разпределя за разглеждане в парламентарните комисии, докато вносителят не представи оценка. Това решиха вчера депутатите с поправки в правилника за организацията и дейността на Народното събрание, предаде в. "Сега".

Промяната се прави, за да се отговори на изискване в Закона за нормативните актове, прието преди няколко месеца по настояване на правителството, според което такава оценка трябва да съпровожда всеки проект на нормативен акт.

Оценката ще се изготвя според специална методология, предложена от експерти на НС. Депутатите вносители ще трябва да отговорят на няколко въпроса: какви са основанията им за законодателната инициатива; кои са заинтересованите от нея групи; какви биха били ползите и разходите от новия закон; включва ли повишаване или намаляване на административната тежест; предполага ли промени в държавната администрация; има ли въздействие върху нормативната уредба. Методологията ще трябва да се прилага и когато се правят писмени предложения между първо и второ четене. Направените предложения за второ четене в зала ще трябва само да се "аргументират", но не бе доизяснено как ще става това.

Парламентарните комисии ще могат да изискват изработването на последваща оценка на въздействието на вече приетите закони. С тази възможност те разполагаха и досега, но не беше уточнено към кого ще трябва да се обърнат, за да се свърши работата. Сега изрично се разписва, че тази дейност се възлага на прилежащия към НС Национален център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), който ще се преобразува в Център за парламентарни изследвания.

Нововъведенията не се харесаха на депутатите от БСП, според които "твърде подробното и взискателно описване на въздействието на законопроектите" може да ограничи законодателната инициатива на народните представители. "Част от изискванията са изпълними само от специализирани органи, с каквито разполага правителството", оплака се Янаки Стоилов. Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт взе страната на опозицията и посочи, че само управляващите няма да имат проблем с новите изисквания, тъй като повечето им законопроекти идват с готова обосновка от Министерския съвет. Шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) обаче изтъкна, че промените се налагат от Закона за нормативните актове, и увери, че въведената методология за оценка на въздействието била "най-лекият и щадящ вариант" за депутатите.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес