Заради "юридическа неграмотност и немарлива законодателна техника", изборите може да станат нелегитимни. За това предупреди лидерът на АБВ Румен Петков, визирайки новата законодателна инициатива, с която се възлага на ЦИК да води консултации с НОЩ с Националния щаб по ваксинацията, с Обществения съвет към самата ЦИК, на базата на които да определи реда за гласуването.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Той изказа притеснения, че законодателят се опитва за изсипе на ЦИК подготовката на медицинския протокол за провеждане на изборите на базата на консултации с органи, които даже не са регламентирани в нормативната уредба, а са създадени със заповеди на премиера и на здравния министър и изтъкна, че Националният оперативен щаб не е никъде разписан, както и Щабът по ваксинацията.
От АБВ предлагаме конкретно решение на проблема – изготвили са проект за медицински протокол, за което е информиран председателя на ЦИК и още днес предложението ще бъде депозирано в деловодството на ЦИК, президентството, парламента и институциите, ангажирани с грижата за здравето на хората и организацията и провеждането на изборите.
От утре АБВ започват и разговори с парламентарно представените партии, ще запознаят и президента с безпокойството си от начина, по който се подготвят промените в законодателството във връзка с провеждането на изборите и риска така направени промените да направят незаконен изора на Народно събрание.
"Още миналата седмица настояхме да бъде прекратено това безумие – възлагането на ЦИК да подготвя здравния протокол", изтъкна Петков и изрази надежда, парламентът да се съобрази.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Опасенията
Законодателната инициатива предвижда да се въведат нови задължения за ЦИК – тя със свое решение следва да уреди начина, по който ще гласуват лицата под карантина, както и да осигури безопасност за здравето на българските избиратели. "Това е нелепо, то е и ярка демонстрация на юридическа неграмотност и немарлива законодателна техника", категоричен е Румен Петков.
ЦИК се създава с Изборния кодекс, който изцяло обхваща материята, свързана с организацията и провеждането на изборите, посочи той и подчерта, че извън ИК не може да има норми, които засягат изборния процес, както и че всички правомощия на ЦИК са посочени в ИК.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Когато има извънредно положение и действа такъв Закон за извънредното положение, избори за Народно събрание не може да се провеждат, тъй като по силата на конституционния текст, мандатът на Народното събрание автоматично се удължава, добави още Петков.
"Това е нелепост, която сътворяват ГЕРБ и слугите - неграмотност във висша степен", коментира той и предупреди, че с предлаганите промени ЦИК се поставя в зависимост от органи, които не са създадени със закон, което може да направи процедурата абсолютно нелегитимна.
Сп
оред Петков, ако това безумие - да се възлагат на ЦИК действия чрез Закона за извънредното положение продължи, президентът ще трябва да наложи вето. Иначе се поставя под съмнение изборния резултат и всеки на формално основание ще може да атакува резултатите и изборния процес, добави той.
Предложението
Изготвеният от АБВ медицински протокол се състои от 4 части, включвайки подготовката на изборните секции и материалите за гласуване преди изборите, правила по време на гласуване в секциите, правила за гласуване с подвижни урни и правила за предпазване на здравето при преброяване и предаване на бюлетините в по-висшестоящата комисия, съобщи доц. Георги Кючуков от ИБ на АБВ.
Различното от гласуването при предишните избори, е че наблюдатели и застъпници няма как да бъдат в непосредствена близост до масата, където ще бъдат членовете на комисията, съобщи той. Предвижда се те да бъдат на дистанция 1.5 м., като ще има екран за видеонаблюдение, който ще бъде ползван от всички наблюдатели и застъпници, отбеляза експертът.
Доц. Кючуков съобщи, че тези препоръки са изпратени до МЗ, ЦИК, изборните администрации и ги определи като "строго медицински правила, които са приемливи за всяка една от политическите сили".
Автор: Ива Иванова
Атанас Мангъров е номиниран за кандидат-депутат от АБВ
Отговорността на персоните в държавната машина – приоритет на АБВ за следващото НС