Поетият нов държавен дълг за закупуване на 8-те изтребителя F-16 достигна 700,6 млн. лева, след като днес (29 юли) беше пласирана трета емисия държавни ценни книжа (ДЦК).
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Съгласно съобщение на финансовото министерство, днес е била преотворена емисия 10,5-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, пусната в обръщение на 21-ви юни тази година и с падеж на 21-ви декември 2029 година. Емисията е референтна по отношение на хармонизирания дългосрочен лихвен процент за оценка степента на конвергенция, който е един от Маастрихтските критерии.
Успешно са продадени ДЦК на стойност 200 млн. лева. Лихвата, която трябва да връщаме по тези книжа, е 0,32%. Общият размер на подадените поръчки достигна 305,75 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1,53.
Резултатите от аукциона са по-добри, отколкото тези преди месец, когато бяха емитирани 10,5-годишни книжа за 200 млн. лева при среднопретеглена доходност от 0,41%. Тогава общият размер на подадените поръчки за книжата с падеж през 2029 година достигна 472 млн. лева, което съответстваше на коефициент на покритие от 2,36.
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
Отчетеният лихвен спред на днешния аукцион спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 73 базисни точки т.е. доходността (лихвата) на българските книжа е с 0,73% по-висока от тази на немските.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
Най-голям интерес към ДЦК днес са имали банките - 40%, следвани от застрахователните дружества - 26%, пенсионни и гаранционни фондове – 23%, инвестиционни посредници – 1% и други инвеститори – 10%.
Припомняме, че за да стане факт сделката, парламентът трябваше да преодолява и президентско вето. Сделката е на стойност 2,2 млрд. лева без ДДС.
Какви са основните въпроси на президента Румен Радев и отговори по сделката на Министерството на отбрана - научете в този материал!
Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите
Още: Нинова писа двойка на кабинета