Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВСС се утешава с напредък в електронното правосъдие

28 януари 2015, 16:41 часа • 12472 прочитания

В доклада на Европейската комисия (ЕК) по Механизма за сътрудничество и проверка е отправена и препоръка към държавата във връзка с ефективно изпълнение на съдебните решения и препятстване на възможностите за укриване на подсъдимите лица. Това заяви на брифинг представляващият Висшия съдебен съвет (ВСС) Соня Найденова, предаде БГНЕС.

Найденова посочи, е отчетен конкретен напредък в областта на електронното правосъдие като средство за подобряване на съдебния процес. Наред с отправените бележки и констатации на някои недостатъчно изпълнени препоръки от предишния доклад ЕК е констатирала абсолютно балансирано и извършеното до момента в наблюдаваните области. Забелязани са и важни управленски крачки, които следва да бъдат продължени като такива в правилна посока, каза Найденова. Тя изложи някои от тях, които са важни за дейността на ВСС и съдебната власт като цяло, а именно - темата за независимост, отчетност и почтеност на съдебната власт са отчетени разработената комуникационна стратегия на ВСС, процедурата за публична реакция при засягане независимостта на съдебната власт.

Препоръка от предходния доклад, касаеща дисциплинарната дейност на ВСС отбелязва подобряване на капацитета на ВСС в тази област, чрез анализ на дисциплинарните производства, съдебната практика по тях и създаденият регистър на дисциплинарните дела, заяви представляващият ВСС.

Соня Найденова коментира, че в доклада на ЕК са намерили отражение и стъпките на ВСС за анализиране на системата за случайно разпределение на делата и плана за модернизирането и, чрез изработване и внедряване на единна и централизирана система за случайно разпределение в цялата страна, което ще доведе до подобряване на прозрачността по разпределение на делата.

Запитана дали ВСС ще си подаде оставката предвид оценката за него в доклада на ЕК, Найденова заяви, че не може да се очаква отговор от нея в момента. Бих искала да кажа, че, който не работи не греши, но няма как да го кажа, заяви тя.

Гражданска позиция

Същевременно от платформата Move.BG, създадена от бившия генерален директор на "Хюлет-Пакард" в България Саша Безуханова, предложиха създаване на конкретни мерки в шест насоки, за да бъдат спрени "антидемократични и антиевропейски тенденции, които се зараждат в нашето общество, в резултат на неспособността да бъде гарантирано същинско върховенство на закона".

- Въвеждане на ефективен механизъм за контрол на имущественото състояние на магистратите и свързаните с тях лица;

- Пресичане на тенденциите на зависимост и нелегитимно влияние върху ключови звена на съдебната система;

- Гарантиране на реална независимост на правораздаването чрез ограничаване на ролята на административните ръководители, детайлна уредба на командироването, атестирането и дисциплинарните производства срещу магистрати;

- Разширяване на самоуправлението в различните звена на съдебната система чрез въвеждане на механизми на решаване в общи събрания на магистратите;

- Реформиране на разследването и обвинението, което да гарантира ефективното разкриване и наказване на извършителите на тежки посегателства срещу законовия ред в България, и в частност, да позволи постигането на реални резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност;

- Въвеждане на ефективен механизъм за контрол на имущественото състояние на магистратите и свързаните с тях лица;

- Обвързването на промените в правораздавателната система с ясна стратегия за реформа на системата за вътрешен ред, при гарантиране на оптимална структура, модернизация и придържане към европейските стандарти на работа на апарата за вътрешна сигурност.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес