Висшият съдебен съвет (ВСС) може да спре процедурата за избор на нов главен прокурор. Това загатна членът на Прокурорската колегия Гергана Мутафова пред журналисти на 3 юли.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Само че причината за евентуалния ход няма да е декларацията на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС от миналата седмица, в която те призоваха ВСС да прекрати процедурата, а делото в Конституционния съд.
То започна по искане на вече освободения обвинител номер едно Иван Гешев, който атакува приетия от 49-ото Народно събрание механизъм за разследване на главния прокурор, промените в Закона за съдебната власт и НПК. По-конкретно - Гешев настояваше КС да се произнесе по частта, в която топ обвинител вече може да бъде свален с 13 гласа от ВСС, а не със 17, както беше преди. Съдът още не е взел решение, а междувременно за и.д. главен прокурор бе избран Борислав Сарафов. Гешев пита КС още дали ВСС с изтекъл мандат може да го свали.
Пленумът на съвета стартира процедурата за избор на следващия постоянен главен прокурор. Номинации могат да се правят в 4 поредни заседания, първото от които е предстоящото в четвъртък. Самият избор е предвиден за 26 октомври.
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия
Мутафова каза днес, че изборът на нов главен прокурор може да бъде спрян до произнасянето на Конституционния съд, а след това може да се търси решение и възможност за удължаване на процедурата, предаде в. "Сега". Тя обаче напомни, че Административнопроцесуалният кодекс казва и че производството не се спира, когато това може да създаде опасност за живота или здравето на гражданите или да застраши важни държавни или обществени интереси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София
"Това са две части на една и съща монета – спирането и неспирането поради наличието на друг, по-важен държавен или обществен интерес. Това е изцяло в преценка на административния орган – да прецени кой от двата интереса е по-важен за охраняване", коментира Мутафова.
Решението по същество по конституционното дело обаче би имало значение само при самото гласуване за следващия главен прокурор, което е насрочено за 26 октомври.
Припомняме, че на 30 юни ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС призоваха ВСС да не избира нов главен прокурор. Проектът бе посписан от Бойко Борисов, Деница Сачева, Никола Минчев, Христо Иванов, Атанас Атанасов, Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци
Междувременно министърът на правосъдието Атанас Славов обяви, че на следващото заседание на Пленума на ВСС ще предложи спиране на процедурата за избор на нов обвинител номер едно.
ОЩЕ: ВСС може да отреже Иван Гешев за стотици хиляди лева