Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Властта не пожела да намали по-големите данъци за старите коли

22 ноември 2018, 15:00 часа • 14029 прочитания

Парламентът не уважи президенското вето върху приетите на 7 ноември промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които влизат в сила по-високи данъци за старите автомобили да плащат по-висок данък.

Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург

Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство

"За" повторното му приемане гласуваха 130 народни представители, 46 бяха "против". Парламентарната група на ГЕРБ е с основна заслуга за приемането му с 96 гласа "за".

Промените касаят увеличаване на данъка за по-старите коли, като изчисленията сочат, че за над 2 млн. автомобила на възраст над 15 години налогът става с 20 до 30% по-голям. Въвежда се нова формула за изчисляване на налога, като в нея влиза екологичен компонент (ЕК), който се определя от Общинския съвет на съответната община съгласно категориите "Евро", които са от 1 до 6. Ако за даден автомобил няма информация каква е екокатегорията му, приема се, че е най-ниската възможна. Във формулата се включа и имуществен компонент, като той се определя от мощността на двигателя, коригирана според годината на производство на автомобила.

За товарни автомобили между 3,5 тона и 12 тона Общинският съвет на съответното населено място приема екоданък между 10 и 30 лева. За мотопеди и мотоциклети, които са в категория поне "Евро 4", екоданъкът е 20% по-нисък, за "Евро 5 и 6" – 50%.

Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия

Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация

Няма обаче да има по-нисък налог за коли с катализатори, защото за катализаторите можело да се лъже и по-добре било тогава изобщо да се елиминира по този начин тази опасност.

Според данните регистрираните у нас превозни средства са над 3,6 милиона. От тях на възраст до 5 години са едва около 168 000, а колите над 20-годишна възраст са 1,5 милиона.

Ветото върху промените на Закона за корпоративното подоходно облагане е единадесетото за президента, като до момента парламентът е подкрепил само едно от тях - върху Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Съгласно правилника за организацията и дейността на Народното събрание законът се счита за повторно приет, ако за него е гласувало мнозинство повече от половината от всички народни представители - 121. В мотивите си държавният глава посочва, че не е съгласен с данъка върху моторните превозни средства, отлагането на реформата за таксата върху битовите отпадъци. Според държавния глава не е справедливо сроковете за гражданите и бизнеса винаги да са задължителни, независимо от тяхната готовност, а сроковете за държавата немотивирано да могат да се отлагат.

Дебатът

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа

Дебатът очаквано протече в противопоставяне между депутатите на управляващите и опозицията. Аргументите на двете страни вече са добре познати.

"Цялото управляващо мнозинство се движи в насрещното движение и то срещу своите граждани, заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Иван Иванов. „Управляващите се опитват да "бутнат" дискусията, да се размие основният проблем, който се опитваме да решим с ветото върху Закона за корпоративното подоходно облагане“, посочи той. Според него предвижданите промени в Закона за корпоративното подоходно облагане са необмислени и ненавременни. „За това говори реакцията на българските граждани, които мигновено излязоха на улицата и адекватната реакция на президентската институция, която съвсем мотивирано ви върна като първокласници“, каза още Иван Иванов.

"Откакто приключиха президентските избори, президентската двойка се движи само в насрещното движение." Това мнение изрази председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. „Трябва да говорим по-аргументирано, а не да влизаме в исторически факти от президентските избори", добави той.

В отговор депутатът от БСП Таско Ерменков посочи, че повече хора са гласували за президента Румен Радев, отколкото за правителството на ГЕРБ.

"Ситият на гладния не вярва - ГЕРБ трябва да размислят и подкрепят ветото на президента", заяви депутатът Георги Гьоков от БСП. "Управляващите декларираха, че са изненадани от мотива на президента за таксата битови отпадъци. Твърдят, че ако се приеме ветото, това означава без подготовка да бъдат натоварени много милиони хора за сметка на бизнеса. Странно звучи това твърдение без подготовка, защото това е отлагане от четири-пет години поне. През това време управлява все ГЕРБ“, заяви Гьоков. Според него протестите са заради липсата на социална справедливост. „Те искат справедливи цени на горивата и отмяна на това несправедливо увеличаване на данъка“, каза Гьоков във връзка с увеличаване на данъка върху старите автомобили.

"Фактът, че гледаме в пленарна зала ветото на държавния глава, който не е от управляващото мнозинство, показва, че България е с функционираща демокрация", заяви депутатът от ПГ на ГЕРБ и бивш конституционен съдия Георги Марков. „Отнасям се с голямо уважение към конституционното право на вето на българския президент и към неговата личност. Ако ветото бъде преодоляно, българският държавен глава може да отнесе въпроса до КС“, обясни той и допълни, че това може да направи и омбудсманът Мая Манолова, която е ярък представител на левицата. По отношение на протестите в страната срещу високите цени на горивата, Георги Марков посочи, че такива протести има и в Европа. „Да сте чули президента Макрон да си отива от власт?“, попита депутатът.

"Ще подкрепим ветото на президента с ясното съзнание, че наложеният данък за стари коли не е справедлив. Това каза народният представител от ПГ на ДПС Рамадан Аталай. Той даде пример, че в Германия се инвестира в нови чисто технологични автомобили, като се дава до 10 хил. евро на всеки, който си сменя колата с екологично чиста. Според него логиката на ГЕРБ е точно обратната. „С ветото президентът ни обръща внимание още един път да обсъдим законопроекта, ако сме пропуснали нещо, което да е в полза на обществото“, посочи Рамадан Аталай.

"Веднага ще подкрепя ветото на президента, ако някой каже, че от утре българските граждани ще живеят по-добре." Това каза лидерът на "Воля" Веселин Марешки. Според него това е сценично поведение спрямо избирателите. "Няма как да го подкрепим, но ще подкрепим всяко друго предложение, което рязко ще направи така, че българските граждани да живеят по-добре", заяви още Марешки.

Групата на НФСБ в "Обединени патриоти" ще гласуваме против ветото върху Закона за корпоративното подоходно облагане. Това каза народният представител от ПГ на "Обединени патриоти" Йордан Апостолов. "Веднага след това ще предложим и изменения на закона в тази му част, с която ние не бяхме съгласни още от самото му начало", обясни Апостолов. Той посочи, че от НФСБ са против облагането на хибридните автомобили и измерването на действително състояние на газовете на автомобилите. Апостолов обърна внимание и на санкциите, които грозят страната ни заради чистота на въздуха.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес