Властите в България нехаят за сеизмичния риск, твърди бивш министър

10 февруари 2023, 10:10 часа • 5761 | прочитания

Българските власти са пропуснали възможността да изработят карта на сеизмичния риск у нас, въпреки че са дадени европейски средства за нея. Това стана ясно от думите на бившия заместник - министър на регионалното развитие инж. Валентин Йовев пред БНР.

Още: Васил Терзиев: Решението да се смени шефът на "Метрополитен" е безобразно

Още: Предозиране: Според ИТН за 100 дни правителството е свършило работа като за 3 години

След подготвянето на методиката за анализ, оценка и картографиране на сеизмичния риск през 2018 г., възложена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и изработена с европейски средства, дейностите по изготвяне на карта са спрени.

Така в България изобщо не съществуват нормативни документи, които регламентират получаването на оценки за съвременните движения, напреженията и деформациите на земната кора.

Такава карта би могла да оценява риска по райони и да анализира сеизмичната опасност и уязвимостта на сградния фонд и инженерните съоръжения.

Още: Финансовият министър обвини Радев за дупката в бюджета и му напомни за "Боташ"

Още: Вигенин и Пенкова обединиха изпълнителна, местна и законодателна власт в подкрепа на децата с аутизъм (СНИМКИ)

Още: Експерт алармира: Страната ни изостава много сериозно в сеизмичното инженерство 

Йовев коментира, че става дума за опасно бездействие. "Към момента този проект, нито е започнал, нито е реализиран, но по времето, когато беше направена тази методика, която е един вид задание за изработване на този анализ, оценка и картографиране на сеизмологичния риск на Република България, ние успяхме да започнем, но някак си не ни стигна времето, а не, че нямахме намерение да работим по тази методика. В тогавашните бюджети бяха осигурени около 10 милиона лв., защото това се отнася до анализ на риска на всяка една сграда. Това е зависимостта между степента на увреждане на сгради и съоръжения и сеизмичните въздействия", посочи той.

Картата трябва да бъде изготвена от Института по геофизика, геодезия и география при БАН. Тя цели да покаже в кои райони има най-голяма опасност при земетресение, в коя община какъв риск има за сградите, пътищата, жп релсите и какви мерки могат да се предприемат.

Картите ще помагат и на спасителните екипи, за да може броят на евентуални жертви при бедствие да се намали до минимум.

Още: „Трудно ще му бъде простено, че повдигна темата с пловдивските полицаи“: Радев застана зад Демерджиев

Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)

От картите, показващи как изглеждат сградите от гледна точка на сеизмологичните опасности, строителите ще преценяват, например, до колко етажа и в каква форма да се изгражда дадена постройка. Тя трябва да покаже и в кои райони може да се строи и в кои не.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес