Българските власти са пропуснали възможността да изработят карта на сеизмичния риск у нас, въпреки че са дадени европейски средства за нея. Това стана ясно от думите на бившия заместник - министър на регионалното развитие инж. Валентин Йовев пред БНР.
След подготвянето на методиката за анализ, оценка и картографиране на сеизмичния риск през 2018 г., възложена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и изработена с европейски средства, дейностите по изготвяне на карта са спрени.
Така в България изобщо не съществуват нормативни документи, които регламентират получаването на оценки за съвременните движения, напреженията и деформациите на земната кора.
Такава карта би могла да оценява риска по райони и да анализира сеизмичната опасност и уязвимостта на сградния фонд и инженерните съоръжения.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Експерт алармира: Страната ни изостава много сериозно в сеизмичното инженерство
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Йовев коментира, че става дума за опасно бездействие. "Към момента този проект, нито е започнал, нито е реализиран, но по времето, когато беше направена тази методика, която е един вид задание за изработване на този анализ, оценка и картографиране на сеизмологичния риск на Република България, ние успяхме да започнем, но някак си не ни стигна времето, а не, че нямахме намерение да работим по тази методика. В тогавашните бюджети бяха осигурени около 10 милиона лв., защото това се отнася до анализ на риска на всяка една сграда. Това е зависимостта между степента на увреждане на сгради и съоръжения и сеизмичните въздействия", посочи той.
Картата трябва да бъде изготвена от Института по геофизика, геодезия и география при БАН. Тя цели да покаже в кои райони има най-голяма опасност при земетресение, в коя община какъв риск има за сградите, пътищата, жп релсите и какви мерки могат да се предприемат.
Картите ще помагат и на спасителните екипи, за да може броят на евентуални жертви при бедствие да се намали до минимум.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
От картите, показващи как изглеждат сградите от гледна точка на сеизмологичните опасности, строителите ще преценяват, например, до колко етажа и в каква форма да се изгражда дадена постройка. Тя трябва да покаже и в кои райони може да се строи и в кои не.