От 1 октомври 200 лв. минимална пенсия е възможното решение. Въпросът не е какво може да дадем, а какво може обществото да си позволи. Това ще струва под 100 млн. лв. за тази година. За следващата сумата ще расте. Това заяви бившият финансов министър Владислав Горанов по въпроса с пенсиите, по който официално още няма признание нито от ГЕРБ, нито от "Обединени патриоти" каква договореност е постигната - за 200 лева минимална пенсия или нещо друго.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
По думите на бившия и вероятно бъдещ финансов министър договорката е за увеличение единствено на минималната пенсия за стаж и възраст от 161 лв. на 200 лв. Всички останали пенсии ще се индексират от 1 юли с едва 2.4%, както е прието по закон. Горанов призна, че останалите пенсионери ще бъдат ощетени, защото техните пенсии няма да се индексират със същия процент, но "справедливостта е класово понятие и е недостижима". С решението обаче се увеличават хората с минимална пенсия - от 550 000 на 800 000.
Горанов коментира, че предложението Корнелия Нинова да стане председател на Народното събрание „не е лоша идея, така че търсенето на по-голямо сближаване между отделните партии е добра идея. Това, че тя не се съгласи е правилно решение, защото този пост би ѝ попречил да си движи нещата в партията. Но ако беше приела щеше да покаже, че се доближаваме на стандартите в политиката в Западния свят. Остротата на опозицията не се мери с децибели или с фалцет.“
На въпрос дали Красимир Каракачанов ще бъде министър на отбраната Горанов отговори пред bTV, че „конкретен и директен разговор не е воден.“
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Относно предложението за въвеждане на уседналост при парламентарни и президентски избори Горанов заяви: „Не мисля, че това е най-доброто решение. Не мисля, че със забраната на български граждани да гласуват може да се ограничи влиянието на други държави. Трябва да разграничаваме тези неща. Намесата на друга държава не става само в период на избори, това е проблем на държавността, на държавата, на нейните служби и органи.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов
Владислав Горанов поговори и по темата "картел на пазара на горива". Ако изводът на КЗК е, че няма картел, не съм аз човекът, който ще твърди обратното, бяха думите му. Според него няма връзка по отношение на собственост и договорки между производителите на едро, държащи акцизните складове и търговците. Припомняме, че "Нова република" осъди финансовото министерство за отказа му да даде статистика са собствеността на складовете. От данните стана ясно, че "Лукойл" държи 9 от 10 склада.