Русия обещава да промени договорите си с България за доставка на природен газ, за да избегне глоба от Европейския съюз по обвинения в монопол. По-конкретно "Газпром" няма да търси обезщетение от България заради провала на "Южен поток". Руската компания поема различни ангажименти още още договорите за доставка с Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия, става ясно от съобщение от Европейската комисия.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер определи като задоволителни предложенията на руската държавна компания "Газпром", които могат да доведат до извънсъдебно споразумение по раследването за монополно положение на руския енергиен гигант в Централна и Източна Европа.
„Смятаме, че с ангажиментите на "Газпром" ще се даде възможност за свободен пренос на газ на конкурентни цени в Централна и Източна Европа. Тези ангажименти разсейват опасенията ни по отношение на конкуренцията и осигуряват перспективно решение в съответствие с правилата на ЕС. Всъщност те спомагат за постигането на по-добра интеграция на газовите пазари в региона", уточни още Вестагер.
По думите й това е от значение за милиони европейци, които се нуждаят от газ, за да отопляват домовете си и да осигуряват енергия за бизнеса си. "Сега искаме да чуем становищата на клиентите и другите заинтересовани страни и ще ги разгледаме внимателно, преди да вземем решение", коментира еврокомисарят по конкуренцията.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Сред обещанията на "Газпром" има такова за прозрачни доставни цени на синьото гориво за България, като българските клиенти ще могат да поискат предоговаряне на цената на газа за тях, ако тази цена се различава от ценовите референтни стойности в Западна Европа, включително цените в конкурентните газоразпределителни възли..
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
От няколко години руската фирма преговаря с Еврокомисията относно започналото разследване срещу нея за монопол в региона на Централна и Източна Европа. Окончателното решение обаче Брюксел ще вземе след 4-ти май.
"Газпром" е най-големият доставчик на природен газ за редица държави в Централна и Източна Европа. През април 2015 г. Комисията изпрати изложение на възраженията, в което изрази предварителното си становище, че следвайки цялостна стратегия за разделяне на централно и източноевропейските газови пазари, "Газпром" нарушава антитръстовите правила на ЕС.
Припомняме, че тогава стана ясно, че руската газова компания е доминиращият доставчик на газ за страните от Централна и Източна Европа и така според заключението на ЕК „Газпром” ограничава конкуренцията в осем страни членки – България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия. Според заключението на ЕК „Газпром” е злоупотребявала с доминиращата си позиция на пазара в Централна и Източна Европа, което е в противоречие с европейското антимонополно законодателство.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Сега Комисията смята, че предложените от "Газпром" ангажименти са достатъчни, за да разсеят опасенията ѝ по отношение на конкуренцията. Те спомагат за по-добрата интеграция на централно- и източноевропейските газови пазари, като улесняват трансграничния пренос на газ на конкурентни цени.
По-конкретно Комисията счита, че ангажиментите на Газпром отговарят на целите ѝ във връзка с всяко отделно опасение за конкуренцията, а именно като гарантират, че:
- ограниченията за трансгранична препродажба на газ са окончателно премахнати; трансграничният пренос на газ на централно- и източноевропейските газови пазари е улеснен;
- цените на газа в Централна и Източна Европа отразяват конкурентните ценови референтни стойности;
- Газпром не може да се възползва от никакви предимства относно газовата инфраструктура, които получаваше от клиенти, възползвайки се от пазарната си позиция в областта на доставките на газ.
Европейската комисията приканва всички заинтересовани страни да представят становищата си относно ангажиментите в срок от седем седмици след публикуването им в Официален вестник на Европейския съюз.