"Като юрист смятам, че Царя има пълното основание за собственост върху своите имоти. Задавам си въпроса защо след като комунистите навремето чрез закон са отнели личните имоти на наследниците на Фердинанд и Борис, сегашното демократично управление и справедлив съд не им ги връща". Това каза бившия депутат от НДСВ Владимир Дончев.
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
По думите му освен на недвижимите имоти е имало и опис на ценни движими вещи.
"Тези вещи също са били одържавени и след това всъщност реално са били откраднати. Сега се намират по частни колекции, при бивши хора от "Държавна сигурност". Всички тези хора, които са ги присвоили, имат интерес въпросът с "царските имоти" да не бъде разрешаван в полза на наследниците на цар Борис и цар Фердинанд. Някой от ценните часовници в колекцията на цар Борис може би е по-скъп и от двореца „Врана”, подчерта Дончев в интервю за bTV.
Дончев беше категоричен, че дворците не са строени с държавни пари.
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
"Позицията на адвокатите на държавата е основана на базата на твърдението на съда за правната същност на интендантството, като те приемат, че то представлява държавна институция. Това в никакъв случай не е така, защото според Търновската конституция всяка държавна институция трябва да бъде учредена със закон. Шефът на интендантството е бил назначаван от цар Фердинанд, той е управлявал от цивилната листа на царя и е действал по упълномощаване, тоест той е управлявал личните имоти на царя", отбеляза юристът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
По думите му самият Симеон Сакскобургготски не е искал да се създаде специален закон за имотите, "и то само от скромност."
"Неговото разбиране беше, че решението на Конституционния съд, с което беше обявена протиконституционността на закона, с който са отнети имотите, е напълно достатъчно", уточни Владимир Дончев.
"Сегашните политици тръгнаха по леката популистка линия да угодят на „вековната злоба на роба” и да бъде намерен отдушник за положението на хората в момента. Същите хора, които посрещаха Симеон и викаха: „Осанна”, сега първи вземат камък, за да хвърлят срещу него, защото не ги е оправил. Очакването някой да ги оправи води до твърде високи очаквания и оттам и злобата срещу Симеон", коментира той.
Още: Как БСП ще избира председател - пряко или от конгреса
Още: Лена Бориславова: Лично съм била свидетел как Пеевски заповядва и ГЕРБ изпълняват
Дончев отбеляза, че със Сакскобургготски са били близки служебно, но от 10 г. не поддържат връзка. Той припомни също, че е един от изключените от НДСВ.