Вече е ясно горе-долу колко безотчетни пари получават българските депутати, след като Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) публикува декларациите на хората на публични постове за 2017 година.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Става въпрос за т.нар. 2/3 безотчетни средства, които народните представители вземат за работата си. Според правилника на Народното събрание депутатите имат право на допълнителни 2/3 от основното им месечно възнаграждение за заплащане на сътрудници, консултации, експертизи, помещения и други дейности, свързани с работата им в парламента и в избирателните им райони. До деклариране на тези средства се стигнало след питане на соцдепутат до антикорупционната комисия. Реално много от депутатите не вземат на ръка тази сума, а по-голямата част от нея остава в касата на парламентарната група или отива за дарения.
От справка, изготвена от в. "24 часа", става ясно, че повечето депутати на БСП са декларирали като допълнителни приходи за миналата година по 17 691 лв. и като основание са посочили именно чл. 11 от финансовите правила към правилника, който разписва тези 2/3. Само соцпредседателят Корнелия Нинова, която като водач на парламентарната група на БСП, получава по-голяма заплата и е обявила допълнителни 19 675 лв. по това перо. Депутатите от ГЕРБ Маноил Манев и Милена Дамянова също са декларирали своите безотчетни средства.
Освен това, БСП е платила 10 513 лв. за участието на Корнелия Нинов в заседанието на Социнтерна в Ню Йорк миналата година. Партията е поела и разходите на Нинова за заседание на Социнтерна в Барселона - 1865 лв., както и 1697 лв. за Съвета на ПЕС в Лисабон миналия декември, когато европейските социалисти гласуваха решението си за подкрепа на Истанбулската конвенция.
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Общо в банковите си влогове семейство Нинови е събрало 67 026 лв. От финансовата декларация на соцлидерката става ясно, че тя е изкарала едва 46 197 лв., а съпругът ѝ Митко - 74 948 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
За първи път депутати обявяват, че живеят във ведомствени апартаменти на парламента. Така са направили Чавдар Велинов и Стефан Бурджев от БСП и Ралица Добрева от ГЕРБ.
Интересен факт е също, че депутати от БСП са декларирали обучение към Института за политика, създаден от бившата им колежка от "Атака" Калина Крумова - по 3500 лв. на човек, които партията е платила.
Почти всички депутати имат спестявания от заплати, като сумите са различни. Парламентарният председател Цвета Караянчева е обявила като налични 17 400 лв. и още 35 207 лв. в банка от заплата и спестявания, обявени в предходни декларации. 53 хиляди са спестяванията на съпруга ѝ Илия от трудови правоотношения. 16 500 лв. са отчисленията ѝ от заплати в универсален пенсионен фонд.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Стефан Янев: Визитата на Виктор Орбан е свързана с газа
Интересен факт е, че Николай Бареков не е декларирал какви са му доходите за работата му като евродепутат. Той има на сметка 147 евро и 35 лева. За сметка на това има над 130 000 лева дългове. Той има и части от имоти в Пловдив, както и четири имота в София.