Най-бедните пенсионери ще получават социална добавка, за да достигнат линията на бедност. Това може да се случи през 2024 г.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Това стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, по-известен като тристранката.
Василев подчерта, че през тази година се следва класическото швейцарско правило, което вдигна пенсиите с 12%. Така минималната пенсия за стаж и възраст стана 523,04 лв. и тя мина с около 18 лв. линията на бедност (504 лв.).
Финансовият министър и съпредседател на "Продължаваме промяната" припомни, че от НАП събират цялата информация от всички ведомства в системата си и до края на годината се очаква да има пълен набор от данни, които ще позволят един по-деферинциран подход.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
ОЩЕ: Икономист за Бюджет 2023: Залага се на оптимизма
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
От думите на финансовият министър се разбра още, че изплащането на дивидентите ще става единствено по банков път, за да се ограничи сивата икономика. Пред социалните партньори Василев обясни:
"Знаете, че основният начин на некоректните фирми за изплащане на заплати в плик е собственикът да тегли дивидент на каса, което никъде не е отчетено като операция и съответно после този дивидент на каса след това се раздава на работниците", каза той.
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
По думите му ако една фирма е неизряден платец към държавата, няма да получава плащания от нея.
Василев напомни, че в момента тази практика се прилага при възстановяване на плащания от НАП и „Митниците“, но с промените в проектобюджета ще се разшири и за всички видове плащания от държавата, включително и по европрограмите:
"Ако една фирма е неизряден платец към бюджета, тя няма как да получава обратно каквито и да е средства, които вървят през бюджета или през различните програми за подпомагане".
Иначе по време на заседанието стана ясно, че от 1 януари 2024 г. бизнесът ще плаща само първите два дни от болничните. Сега първите 3 дни се покриват от работодателя в размер 70% от дневното брутно възнаграждение, а условието е да са плащани социалноосигурителни вноски за предходните 18 месеца. След третия ден стават 80% и се поема от държавата, припомни Василев.
ОЩЕ: Обсъждат да не плащаме сметката в ресторанта, ако не ни се издаде касова бележка
Освен това минималната заплата остава 780 лв., но минималните осигуровки се вдигат от 1 август със 70 лв. и по този начин също ще бъдат 780 лв. Толкова ще е и втората година от майчинството.
По-рано днес преди началото на тристранката премиерът акад. Николай Денков поиска по-малко популизъм и нерви от работодатели и синдикати за Бюджет 2023 г.
В представения на сайта на Министерството на финансите проект на бюджет за НЗОК се посочва, че в областта на здравеопазването продължават усилията за подобряван на профилактиката, превенцията на здравето с цел гарантиране на качествени и ефективни здравни грижи.
По бюджета на НЗОК за 2023 г. са предвидени допълнително над 900 млн. лв. за подобряване на достъпа и осигуряване на здравните потребности на населението.