"Президентските избори още не са насрочени, но вече се очертават някои уродливи опорни точки, които ще изпъкват през следващите седмици. По всичко личи – подготвя се остра, нечистоплътна и опасна за страната кампания. Най-опасната за последните три десетилетия.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Защото в нея започва да се размахва етническата карта.
В стремежа си да осуетят преизбирането на Радев противниците му правят нещо изключително опасно – опитват се да вкарат политическото противопоставяне в етнически рамки. Може би смятат, че сегашният президент ще спечели още на първия тур и единственият шанс да го спрат е като раздухат затихналата жар на възродителния процес. Знаят, че тази тема може да ни подпали чергата, да изплаши хората и евентуално да провали избора", пише журналистът и предприемач Васил Василев във Фейсбук.
"Да, темата за възродителния процес е болезнена. Но темата за турското робство и кланетата по-малко болезнена ли е? Трябва ли да мерим кога е било по-жестоко? Насилствената смяна на имената на турците по-грозна ли е от насилствената смяна на вярата на българите, позната като потурчване. Съдбата на тези, които напускат България през 1989 г. по-лека ли е от участта на тракийските бежанци, прогонени от земите си през 1913 г.?
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Надявахме се, че насилието между българи и турци е отишло завинаги в историята и ако си спомняме за него, то е да предотвратим своевременно опитите за възраждането му. Но може би не всички мислят по този начин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Повод за опасенията ни дава реакцията на близки до ДПС медии, обвиняващи Радев, че като задал на Карадайъ въпроса “ Коя е Вашата майка-родина”, той атакувал етническия мир. Това обидило всички мюсюлмани в България които приели атаката срещу лидера им като персонална атака срещу самите тях.
Нов елемент в кампанията е, че шефът на ДПС вече се представя и като лидер на мюсюлманите в България.
Неотдавна, по време на посещение в Турция, Карадайъ заяви : “Турция е нашата майка – родина“. После гафът бе замазан с обяснението за грешка в превода. Той бил казал не Vatan (Ватан), което значи родина, а Anavatan (Анаватан), което значело майка-родина. Може и да е така, грешки стават. Радев може би го е попитал, за да се коригира грешката. Въпросът не е в тълкуването, а към кого е лоялен един или друг представител на тези хора в определен момент – към България или към Турция. Понякога не може и към двете. Когато Доган предава на турското посолство списъка с българските разузнавачи, той на кого служи - на ватан или на анаватан. Когато Местан се крие в турското посолство, той какво прави - бяга от ватан при анаватан ли?
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Историята ни е много сложна и цакането с тъмните петна в нея няма да донесе никому полза. Какво, за конюнктурни политически цели да се разделим - българите за Радев, турците - против. Така ли ? Архитектите на кампанията с етническата карта си дават сметка до какво може да доведе това противопоставяне. Може би това и търсят. Затова дълг на всички нас - Ивановци, Василовци, Йорданки, Мехмедовци, Айшета е да спрем, докато е рано, този гибелен тласък към етническо и религиозно противопоставяне. Нима не сме наясно, че има среди в Турция, който само чакат сгоден момент и претекст за намеса в България. А и други наши съседи се ослушват за благоприятни възможности. Кой ще ни защити – САЩ, след позора в Афганистан ли? Или Русия, чиято политика предполага най-добри отношения с Анкара?
Ние, заедно с българските турци трябва да спрем опасността още в началото. Ние сме се сраснали в една родина, в едно общество, свикнали сме да живеем заедно. Ние сме като пръстите на една ръка. Всеки има функция и мисия. Ако някой отреже единия пръст, ръката става саката. България не може да си позволи да осакатява.|