Върховният административен съд отхвърли жалбата на фирмата "Българските машини за гласуване" срещу избора на "Сиела Норма" за доставчик в обществената поръчка за осигуряване на 3000 машини за гласуване за изборите за Европейския парламент на 26 май, съобщава БНР.
Заради предстоящите празници и изискването да се произнесе в максимално кратък срок, съдът заседава по жалбата още днес.
Преди празниците ЦИК определи за победител в процедурата за осигуряване на машини за 3000 секции фирма "Сиела", както защото единствена е отговорила на финансовото условие – да се вмести в бюджет от 7.5 млн. лева, така и защото отговаряла на техническите условия.
Законността на избора беше оспорена от управителя на „Български машини за гласуване“ Александър Чобанов, според когото търгът е нагласен, така че да бъде спечелен от "Сиела".
"Това са машините, които в Европа отказват да ги ползват след провалите в изборите в Холандия, Белгия и не знам още къде по Европа. Това са машините, които се поддават на хакерски атаки, на зловреден софтуер и които ги смачкаха с валяк", каза Чобанов в интервю за Actualno.com.
Според жалбоподотеля техническите изисквания са неизпълними и нито една от трите фирми, участвали в обществената поръчка, не отговаря на техническите условия.
Представителят на ЦИК пред Върховния административен съд - Ивайло Ивков категорично отхвърли твърденията му. "Според мен, жалбата е абсолютно неоснователна, недоказана. Трябва изцяло да се отхвърли, а защо те са пристъпили към обжалване, това е право на всеки субект. Това е демократичната държава", каза Ивков.
Говорителят на ЦИК Александър Андреев беше категоричен, че са били спазени всички изисквания както на Закона за обществените поръчки, така и във връзка с техническите спецификации и условията за машинното гласуване. "Считам, че не би следвало нашето решение да бъде отменено – то е законосъобразно – за избор за изпълнител, но все пак нека да оставим съда на неговата преценка дали всичко е спазено като процедура или не", каза Андреев пред БНР.