Гръцкият президент Прокопис Павлопулос отхвърли ревизия на международния договор, определящ границите между Гърция и Турция, която Реджеп Ердоган поиска по време на историческата си визита в Атина. "Това е провокация от страна на турския държавен глава. Нормално е Гърция да реагира, тъй като именно тя е засегнатата в случая страна. България също ще излезе със своето становище. В подобни ситуации обаче не е хубаво да се бърза, за да може всяко едно решение да бъде добре обмислено".
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Това каза вицепремиерът Валери Симеонов в ефира на Bulgaria ON AIR. По думите му "Обединени патриоти" ще се обявят категорично против всякакви подобни претенции и ревизии за териториални граници към настоящия момент на Балканите.
"Това би било взривоопасно. България може да има много по-основателни искания към териториите на Македония, но все пак сме подписали Договор за добросъседство. Трябва да запазим добрите си отношения с тях", допълни Симеонов.
Actualno.com припомня, че напрежението между турския президент Реджеп Ердоган и гръцкия му колега Прокопис Павлопулос възникна по време на срещата им в Гърция относно въпроса за Лозанския договор.
Документът от 1923 г., който урежда съвременните граници между Турция и Гърция, не се прилага на практика, заяви Ердоган в рамките на историческо си посещение в Гърция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Трябва да проучим приложимостта на Договора от Лозана, подчерта Ердоган на срещата с гръцкия си колега, като посочи, че начертаните в него граници касаят не само Гърция и Турция, но и други държави.
По документа де факто страна е и България. Според условията на договора, Източна Тракия и Караагач се предават на Турция, а Западна Тракия - на Гърция. Турция също така се отказва от претенции към островите в Егейско море, присъдени на Гърция, и официално се отказва от Кипър. Тъй като по Ньойския договор на България се забранява да се въоръжава, за да не се променя договорът за частта му за военните клаузи, срещу което остро реагират Югославия, Румъния и Гърция, се въвеждат 30-километрови демилитаризирани зони по българската граница с Турция и Гърция в Тракия. С подписването на Лозанския договор България признава предаването на Западна Тракия на Гърция, като си запазва от международноправна гледна точка възможност да претендира за получаване на икономически излаз на Бяло море по чл. 48 на Ньойския договор.
Междувременно Прокопис Павлопулос обаче отхвърли призивите на турския си колега за ревизия на документа. "Той няма никакви недостатъци, няма нужда да бъде преразглеждан или да бъде актуализиран", категоричен бе държавният глава на Гърция.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Договорът от Лозана определя територията и суверенитета на Гърция и на Европейския съюз, и за нас той не подлежи на ревизия", каза още Павлопулос.