Бавният процес на вземане на важни решения е проблем за Европейския съюз (ЕС) спрямо държави с лидери, които "олицетворяват модел за вземане на еднолични решения". Това заяви президентът Румен Радев в лекция на тема: "Предизвикателства за сигурността пред Европа", която изнесе пред "Оксфорд юниън", най-голямата общност за дебати в Университета в Оксфорд.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"Тези лидери могат да вземат решение за нещо тази вечер и да го изпълнят още на следващата сутрин, докато в ЕС това може да отнеме месеци и дори години. Водил съм продължителни дебати с моите колеги президенти и лидери на страни от ЕС. Повечето от тях отстояват позицията, че подходът на "едноличното решение" е основан на авторитарни механизми, докато решенията, които взимаме в рамките на ЕС, са базирани на нашите демократични ценности и са по-стабилни и устойчиви в дългосрочен план. Напълно съм съгласен с тях, с изключение на един малък детайл: Къде е финалната линия? Кой ще ни чака? Каква е цената ако загубим състезанието?", заяви Радев.
Интересен аспект от думите на Радев е и мнението му, че ЕС нямало нужда "да изработва толкова европейски и национални регламенти, директиви и предписания, тъй като в много случаи те изглеждат като остаряло ръководство на пилота за справяне с извънредни ситуации". Той каза и, че ЕС страда от неспособност да реализира очакваните от европейските граждани реформи.
"Нашето единство се подкопава от големи стратегически играчи отвън, които използват подкрепата в областта на сигурността, условията за търговия, евтината доставка на енергия и привлекателните възможности за инвестиции, за да стимулират развитието на двустранни отношения с европейските държави, вместо да третират ЕС като единна общност", добави още президентът. Той изрази съмнение, че е възможно ЕС "да вземе сигурността си в свои ръце", без американска военна подкрепа. "Операцията в Либия през 2011 г. разкри съществен европейски дефицит в системите за командване и управление, разузнаването, боеприпасите с висока точност, презареждането във въздуха и стратегическата мобилност. Това е дефицит, който все още не е преодолян", аргументира се българският държавен глава.
Иначе, като основни трудности през ЕС Радев посочи мигрантската криза и разликата в стандарта на Източна и Западна Европа. Българският президент видя в "политиката на отворени врати" на Европа разрушителен ефект върху страни от Третия свят, тъй като младите им хора търсели път към Стария континент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
В отговор на въпрос на студент за възможността Турция да се присъедини в перспектива към ЕС, Румен Радев подчерта, че би могъл да цитира европейски лидери, според които Турция се отдалечава от европейските ценности, но Турция е важен съсед и партньор на България. Ние бихме желали да видим Турция като просперираща страна, в която демократичните принципи са дълбоко вкоренени в нейното управление, заяви Румен Радев. Президентът призова за съхраняване на конструктивния и открит диалог на ЕС с Турция, който ясно откроява критериите за членство и приема, че то се постига от тези държави, които могат да ги могат изпълнят.