В 47-ото Народно събрание ще има временна комисия за обсъждане на промени в Конституцията. Това решиха депутатите, след като със 134 гласа "за" подкрепиха предложение на "Демократична България", "Продължаваме промяната" и "Има такъв народ".
Комисията обаче ще е без представители на опозицията, след като ГЕРБ, ДПС и "Възраждане" отказаха да предложат свои членове. Бившите управляващи от ГЕРБ се обидиха, защото не беше прието предложението им да има двама съпредседатели на комисията - един от тяхната парламентарна група и един от "Продължаваме промяната".
Комисията е от 14 народни представители, на паритетен принцип и ще работи шест месеца.
От "Продължаваме промяната" членове ще бъдат Стойо Стоев и Ирена Стефанова. БСП предложи Филип Попов и Явор Божанков. ИТН издигна Ива Митева и Андрей Михайлов за членове, а "Демократична България" издигна Христо Иванов за председател, а за член Атанас Славов. Със 125 "за" беше решено, че бившият правосъден министър ще оглави временната комисия.
Какво предвиждат готвените от управляващата коалиция конституционни промени - четете тук.
Дебатът
По време на дебатът самият Иванов заяви, че промените в основния закон, пряко свързани със съдебната система, са належащи.
"Много от промените, които трябва да се случат, зависят от възможността да се направят конституционни промени, особено във Висшия съдебен съвет, статута на главния прокурор, както и възможността за пряка конституционна жалба, която най-накрая да отвори пътя на всеки български гражданин да се възползва от благата на конституционното правораздаване с всички условности, с които може да се нарече то", каза Иванов.
Според опозицията подобна комисия е излишна. Росица Кирова от ГЕРБ подчерта, че вече има постоянна комисия, която обсъжда конституционни и правни въпроси и временна не е необходима.
ДПС също възрази на искането за временна комисия, при положение, че управляващите нямат конкретен проект за промени в Конституцията. "Какво значат думите "Няма да внасяме сега, въпреки че имаме нужните подписи"? Вие прочели ли сте колко подписа трябва да внесете конституция или проект за изменение на Конституцията?", посочи Хамид Хамид. Според него, ако някой не иска да свърши работа, създава временна комисия.
"Никой не се кара с паднал ангел, нямам намерение да се карам с вас. Отидохте във Велико Търново на изборите, но не взехте мандат, никой не иска Прокопиев и Христо Иванов. Няма да участваме в сценарий, разиграван от олигарха Прокопиев", обяви той.
От "Възраждане" също считат, че подобна комисия би била излишна, тъй като в момента енергийната, криза, инфлацията и здравно-икономическата криза са на дневен ред. "На тази измислена комисия категорично не ѝ е нито времето, нито мястото в това, ползващо се с недоверието на обществото Народно събрание", каза Николай Дренчев.
Според Тошко Йорданов от ИТН, "ГЕРБ са мафиотска организация и пътят към преминаването към нормална партия, е участието в този комисия".
От БСП обявиха, че ще подкрепят създаването на комисията.
Повече за историята на промените в основния закон на страната можете да прочетете тук.