Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Урок по евроатлантизъм: Как Пеевски спря строежа на завод за барут само с едно обаждане? (СНИМКИ)

08 януари 2025, 10:56 часа • 2875 прочитания

Колко власт може да притежава един политик, след като само с едно телефонно обаждане се спира строежът на стратегически завод за барут край Шумен? Изглежда отговорът е нелицеприятен, но и логичен - санкционираният за мащабна корупция от САЩ и Великобритания и лидер на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски успява да осуети проекта по време на редовното правителство на "сглобката" с премиер акад. Николай Денков. Това твърди бившият военен министър Бойко Ноев в интервю за "Свободна Европа".

Барутът е една от най-търсените суровини след началото на войната на Русия срещу Украйна, като и до днес включително Киев е в постоянен недостиг на суровини и боеприпаси, за да се защитава. Причина за този дефицит са не само бавните доставки, но и физическата липса на производство на много от необходимите суровини. Продуктът е търсен и от българските военни заводи, и от евроатлантическите партньори на страната. Още: Барутът: Китай забави Европа със снарядите за Украйна и я принуди да търси иновации (ВИДЕО)

Каква е предисторията?

По думите на Ноев, действието се разиграва на 6 март 2024 г. В дневния ред на Министерския съвет има точка, с която две частни оръжейни фирми - "Ахелой ОПМ" ООД и "Караш Инвест" ЕООД - трябва да бъдат обявени за стратегически обекти от значение за националната сигурност. Още в началото на годината става ясно, че оръжейният търговец Емилиян Гебрев има план за изграждането на завод за барут, който е в напреднала фаза. Това става публично известно покрай проект за решение на Министерския съвет. Именно втората фирма е еднолична собственост на сина на Гебрев.

Снимка: БГНЕС

Само с едно телефонно обаждане обаче Пеевски вади точката от дневния ред, а няколко дни по-късно Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) преобръща мнението си. В онова време санкционираният политик е депутат и съпредседател на единното още ДПС. Днес, почти година по-късно, проектът за изграждане на предприятие за барут край Шумен продължава да е блокиран. Ноев припомня, че барутът "е дефицитен навсякъде в НАТО, по целия свят. Цената на барута е скочила до небето. Българската оръжейна индустрия е зависима от вноса на барут".

Бившият министър на икономиката в онзи период, а сега депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Богдан Богданов потвърди пред "Свободна Европа" думите на Ноев. Именно той е човекът, който е внесъл предложението за гласуване в Министерския съвет. "Делян Пеевски лично се обади по време на заседанието на Министерски съвет, на което заседание ние трябваше да приключим процеса по съгласуване на този проект", каза Богданов. Обаждането е станало през телефона на началника на кабинета на премиера Денков, защото по време на заседание министрите са без телефони.

Още: Взривове и отравяния в България и Европа: Семейство руски нелегални шпиони е координирало всичко

Какъв е бил разговорът?

"Аз разговарях лично с него", казва още Богданов и уточни, че по време на разговора, проведен на високоговорител, е присъствал и Денков. Според бившия министър, Пеевски е казал: "Процедурата (бел.ред. по обявяване на обекта за стратегически) не трябва да бъде завършена, защото аз (т.е. Богданов) бил съм имал някакъв интерес, а освен това правителството е в оставка. Отказах". Богданов добави: "Пеевски беше много ясен и каза: "Щом не става така, ще търсим друг вариант".

Снимка: БГНЕС

Последвало е второ обаждане по същата схема. "Но тогава беше молба: "Изтеглете точката, за да ви изслушат в Народното събрание". Аз склоних да я изтегля и още същия ден отидох на изслушване", каза Богданов. По-късно такова изслушване в парламента действително се е състояло. По време на заседанието депутатите от ДПС задават въпроси, като се аргументират с израза "върти се информация, че..." По предложение на Десислава Трифонова от ГЕРБ депутатите задължават министъра да им предостави всички документи, свързани с решението. "Ясно беше, че те по някаква причина искаха да се забави изграждането на този завод и да не заработи", каза Богданов. По думите му той е изпратил на депутатите всички документи още същия ден.

Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)

Процедурата

Това, че правителството се готви да подложи на гласуване подобно решение, всъщност е финална фаза на дълга съгласувателна процедура между много институции. Сред тях е и ДАНС, която проверява фирмите. Решението може да бъде одобрено от министрите само ако има положителни становища от всички институции по веригата. Когато една фирма е в този списък, това означава, че тя е важна за националната сигурност, подлежи на специален контрол и назначенията на хората в нея трябва да се проследяват от ДАНС. Също така подобна фирма получава административни облекчения при сроковете за придвижване на документите. В този списък на стратегически обекти попадат военни заводи, петролни рафинерии, язовири, атомната електроцентрала, мобилните оператори, президентството, Министерският съвет, Народното събрание и др.

"В последвалата една седмица в Министерството на икономиката не постъпи нито едно възражение по проекта от страна на депутатите и аз отново внесох точката за гласуване в Министерския съвет", каза Богданов. "В 10 без 5, точно преди началото на заседанието на кабинета, ДАНС си изтеглиха положителното становище", каза Богданов. "Това блокира всичко". Той добави: "ДАНС нямаше становище защо си оттегли решението".

Още: Руските агенти и българските помагачи - история като на Еврото и Нотариуса: Говори Бойко Ноев (ВИДЕО)

Снимка: БГНЕС

По думите на Бойко Ноев "председателят на ДАНС, под влияние на Пеевски, оттегли съгласувателното становище без аргументи". Ноев каза, че дава този пример за това "как Пеевски пречи на доставките за НАТО, за Европейския съюз и за Украйна. Това е пряко въздействие върху интересите на сигурността на България и това той го прави лично".

Още: Прокурорът по случая с отравянето на Емилиян Гебрев не е руски агент: Официално заключение

Става ясно, че към днешна дата проектът не върви, независимо, че част от оборудването за завода вече е произведено и готово, споделя Гебрев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес