Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Управляващите правят бюлетините по-различни, отлагат електронното гласуване

16 ноември 2018, 17:00 часа • 1999 прочитания

В изборните бюлетини за избори да отпадне номера, който означава партиите, коалициите или инициативните комитети от избирателния списък за съответния вот. Това предлагат ГЕРБ и "Обединени патриоти" със своите нови идеи за промяна на Изборния кодекс.

Ако това бъде прието, то при гласуване ще трябва избирателят да се ориентира по списъка с кандидатите, за да е сигурен за кого дава гласа си.

В мотивите на законопроекта е записано, че това изменение цели да бъде избегнат феноменът „15 – 15“. Става въпрос за евродепутата Момчил Неков, който беше избран на предишните евроизбори под номер 15 в листата на БСП, но номерът на самата БСП като партия беше 15.

По-полека с машинното и електронното гласуването

Другите съществени моменти в предложението касаят машинното и електронното гласуване. На първо място – предлага се да няма машинно гласуване в секции, в които гласуват по-малко от 300 избиратели, както и при гласуване в чужбина, при гласуване в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани учреждения за предоставяне на социални услуги, в секции на кораби и при гласуване с подвижна избирателна кутия.

Според управляващите пречка пред машинното гласуване в чужбина е, че трябвало да се наемат много специалисти, които да инсталират и обезпечат гласуването. Освен това имало "обективна невъзможност" да се актуализира софтуера, да се складират машините зад граница, а и всяка държава си имала различен митнически режим. За домовете за възрастни хора, болниците и корабите пречка било, че секция можела да се направи до 48 часа преди вота, а това пречи да се докара машина.

Още по-интересно е положението с електронното гласуване. Съгласно пътната карта, приета от Народното събрание през 2016 година, трябваше през настоящата година да бъде проведен експериментален електронен вот, а през 2019 година вече да има опция за истински електронен вот. С предложенията на управляващите срок 2019 отпада и вместо да има конкретен срок, се маха каквато и да е времева рамка за въвеждане на електронното гласуване. Мотивите – имало риск от недействително отчитане, имало опасност от хакерски атаки, трябвало гласоподавателят да има "специфични компютърни умения" и заради това следвало да се правят "допълнителни проучвания".

Тезата за електронното гласуване идва точно в деня, в който омбудсманът Мая Манолова поиска от парламента да не бламира електронното и машинното гласуване, защото това е нарушение на Изборния кодекс.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес